Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wenecja wprowadza opłatę za wstęp do miasta. Zaczyna od 3 euro

Wenecja wprowadza opłatę za wstęp do miasta. Zaczyna od 3 euro
Zarząd miasta postanowił ograniczyć i kontrolować zjawisko przyjazdu turystów tylko na kilka godzin. (Fot. Getty Images)
Zgodnie z zapowiedziami, władze Wenecji wprowadzą opłatę za wstęp do miasta. W tym roku ma ona wynosić 3 euro. Od przyszłego roku, w zależności od terminu, będzie to od 6 do 10 euro. Od 2022 roku konieczna będzie wcześniejsza rezerwacja wizyty.
Reklama

Opłata zacznie obowiązywać prawdopodobnie od maja, gdy rozporządzenie w tej sprawie zostanie przyjęte przez radę miasta.

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro wyjaśnił wczoraj, przedstawiając projekt rozporządzenia, że w dni powszednie każdy będzie musiał zapłacić 6 euro, 8 euro - w dniach zwiększonego napływu turystów, a w okresie jego kulminacji - 10 euro. Opłata dotyczyć będzie tych, którzy przyjadą pociągiem, autokarem, samochodem lub przypłyną statkiem.

Uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone na utrzymanie miasta i konserwację zabytków. (Fot. Getty Images)

W ten sposób zarząd miasta postanowił ograniczyć i kontrolować zjawisko przyjazdu turystów tylko na kilka godzin. Stanowią oni większość zwiedzających i są główną przyczyną tłoku nad Canal Grande.

Uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone na utrzymanie miasta i konserwację zabytków oraz poprawę pracy służb komunalnych. Z opłaty zwolnieni będą mieszkańcy regionu Wenecja Euganejska, rodziny mieszkańców miasta, studenci i ci, którzy tam pracują.

Kary dla turystów, którzy wjadą bez wniesienia opłaty, mają wynosić od 100 do 450 euro - wyjaśnił burmistrz, przedstawiając projekt przepisów przygotowany we współpracy z kancelarią prawną.

Ogłosił też, że planuje się wprowadzenie od 2022 roku wymogu rezerwacji wizyty w Wenecji. Jak zaznaczył, "nikomu nie zostanie zabroniony wstęp, ale będzie on trudniejszy dla tych, którzy nie dokonają takiej rezerwacji".

"Nie jesteśmy zainteresowani tym, by zapełnić kasę, ale by doprowadzić do zarządzania napływem turystów, prognozowania przyjazdów na podstawie realnych liczb" - zapewnił burmistrz. Celem - jak dodał - jest "poprawa jakości życia mieszkańców historycznego miasta i okolicznych wysp".

"Miasto jest i pozostanie otwarte" - podsumował Brugnaro.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.09.2019
  GBP 4.870 złEUR 4.340 złUSD 3.912 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama