Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Roboty zabiorą pracę kelnerom, robotnikom i sekretarkom

Roboty zabiorą pracę kelnerom, robotnikom i sekretarkom
Pracownicy niewykwalifikowani będą musieli przekwalifikować się na prace mniej zagrożone automatyzacją. (Fot. Getty Images)
Wśród zawodów najbardziej zagrożonych automatyzacją pracy znajdują się te związane z produkcją, serwowaniem posiłków i pomocą biurową. Najtrudniej będzie zastąpić pracowników biznesowych i finansowych - wynika z badania ośrodka badawczego Brookings Institution.
Reklama
Reklama

Analiza wykorzystała wcześniejsze badania McKinsey Global Institute, w którym określono czynności niezbędne do wykonywania 800 zawodów oraz to, jaką część zadań mogłyby przejąć do 2030 r. wyspecjalizowane maszyny wykorzystujące dzisiejszą technologię. 

Wyniki badania wskazują, że do stanowisk najbardziej zagrożonych automatyzacją należą te związane z: przygotowywaniem i serwowaniem posiłków (ok. 80 proc. zadań może być wykonywane przez maszyny), produkcją dóbr (79 proc.), pomocą biurową i administracyjną (60 proc.) czy rolnictwem i rybołówstwem (56 proc.).

Do zawodów z niskim ryzykiem wyparcia przez maszyny należą te z dziedzin sztuki i rozrywki (ok. 20 proc. zadań może być zautomatyzowanych), architektury i inżynierii (19 proc.), edukacji i treningów (18 proc.) oraz biznesu i finansów (14 proc.).

Zdaniem analityków, z jednej strony automatyzacja prowadzić będzie w przyszłości do wzrostu produktywności i wzmocnienia ekonomii. Przełoży się to na niższe ceny dóbr i wzrost popytu, co z kolei przyczyni się do rozwoju innego rodzaju stanowisk.

Z drugiej strony pracownicy niewykwalifikowani i nisko zarabiający będą musieli zrezygnować z dotychczasowych zawodów i przekwalifikować się na prace mniej zagrożone zastąpieniem, jak np. konserwacja budynków (20 proc. zastępowalnych czynności) czy asystowanie osobom chorym lub niepełnosprawnym (34 proc.). Proces ten może też zwiększyć przepaść między dużymi miastami i terenami mniej zurbanizowanymi - podsumowują badacze.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama