Menu

Roboty zabiorą pracę kelnerom, robotnikom i sekretarkom

Roboty zabiorą pracę kelnerom, robotnikom i sekretarkom
Pracownicy niewykwalifikowani będą musieli przekwalifikować się na prace mniej zagrożone automatyzacją. (Fot. Getty Images)
Wśród zawodów najbardziej zagrożonych automatyzacją pracy znajdują się te związane z produkcją, serwowaniem posiłków i pomocą biurową. Najtrudniej będzie zastąpić pracowników biznesowych i finansowych - wynika z badania ośrodka badawczego Brookings Institution.
Reklama

Analiza wykorzystała wcześniejsze badania McKinsey Global Institute, w którym określono czynności niezbędne do wykonywania 800 zawodów oraz to, jaką część zadań mogłyby przejąć do 2030 r. wyspecjalizowane maszyny wykorzystujące dzisiejszą technologię. 

Wyniki badania wskazują, że do stanowisk najbardziej zagrożonych automatyzacją należą te związane z: przygotowywaniem i serwowaniem posiłków (ok. 80 proc. zadań może być wykonywane przez maszyny), produkcją dóbr (79 proc.), pomocą biurową i administracyjną (60 proc.) czy rolnictwem i rybołówstwem (56 proc.).

Do zawodów z niskim ryzykiem wyparcia przez maszyny należą te z dziedzin sztuki i rozrywki (ok. 20 proc. zadań może być zautomatyzowanych), architektury i inżynierii (19 proc.), edukacji i treningów (18 proc.) oraz biznesu i finansów (14 proc.).

Zdaniem analityków, z jednej strony automatyzacja prowadzić będzie w przyszłości do wzrostu produktywności i wzmocnienia ekonomii. Przełoży się to na niższe ceny dóbr i wzrost popytu, co z kolei przyczyni się do rozwoju innego rodzaju stanowisk.

Z drugiej strony pracownicy niewykwalifikowani i nisko zarabiający będą musieli zrezygnować z dotychczasowych zawodów i przekwalifikować się na prace mniej zagrożone zastąpieniem, jak np. konserwacja budynków (20 proc. zastępowalnych czynności) czy asystowanie osobom chorym lub niepełnosprawnym (34 proc.). Proces ten może też zwiększyć przepaść między dużymi miastami i terenami mniej zurbanizowanymi - podsumowują badacze.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.08.2020
  GBP 4.867 złEUR 4.398 złUSD 3.714 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama