Menu

Theresa May przełoży dziś głosowanie w sprawie Brexitu?

Theresa May przełoży dziś głosowanie w sprawie Brexitu?
Theresa May przesunie głosowanie, aby dać sobie więcej czasu na przekonanie polityków do jej projektu porozumienia? (Fot. Getty Images)
Brytyjska premier Theresa May wygłosi dziś po południu oświadczenie w Izbie Gmin dotyczące planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - poinformowały służby prasowe parlamentu. Media nieoficjalnie informują o przełożeniu głosowania ws. Brexitu.
Reklama

Szefowa rządu pojawi się w Izbie Gmin o 15:30 czasu lokalnego i poinformuje deputowanych o swoich planach po wcześniejszej naradzie telefonicznej z ministrami i po weekendowych konsultacjach z unijnymi liderami.

Tuż po May wystąpi przewodnicząca rządowej większości w Izbie Gmin i szefowa klubu Partii Konserwatywnej Andrea Leadsom, co - zgodnie z parlamentarnymi procedurami - sugeruje, że rząd zdecyduje się na przełożenie zaplanowanego na jutro kluczowego głosowania nad treścią umowy wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Wcześniej informację o przełożeniu głosowania jako pierwszy podał serwis agencji Bloomberga, a następnie, powołując się na źródła wśród ministrów rządu May, doniesienia potwierdzili także nieoficjalnie dziennikarze telewizji publicznej BBC, Sky News i dziennika "The Telegraph".

Downing Street nie skomentowało jeszcze tych doniesień, ale w trakcie wcześniejszego regularnego briefingu prasowego rzecznik szefowej rządu zapewniał, że do głosowania zgodnie z planem dojdzie jutro.

Parlamentarna arytmetyka sugeruje, że szefowa mniejszościowego rządu miałaby minimalne szanse na zwycięstwo - swój sprzeciw zapowiedziały nie tylko wszystkie opozycyjne partie, ale także ponad 100 deputowanych rządzącej Partii Konserwatywnej oraz dziesięciu posłów zasiadających w ławach wspierającej rząd północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów.

Przeciwnicy obecnego projektu umowy w sprawie Brexitu domagają się m.in. usunięcia tzw. mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej, który w razie braku wynegocjowania innego rozwiązania zmusiłby Wielką Brytanię do pozostania w unii celnej z UE, a także potencjalnie wprowadziłby granice regulacyjne między Wielką Brytanią a Irlandią Północną.

Wielka Brytania powinna wyjść z Unii Europejskiej 29 marca 2019 roku.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.05.2020
  GBP 5.046 złEUR 4.511 złUSD 4.143 złCHF 4.260 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości