Menu

"Najmocniejsze" paszporty świata. Brytyjski znów stracił na wartości

"Najmocniejsze" paszporty świata. Brytyjski znów stracił na wartości
Z trzeciego na czwarte miejsce spadła w rankingu Wielka Brytania. (Fot. Getty Images)
Japonia zdetronizowała Niemcy w najnowszym rankingu 'najmocniejszych' paszportów świata. Spadła też siła brytyjskiego dokumentu.
Reklama

Nie wszystkie paszporty są sobie równe. Każdego roku powstaje ranking najmocniejszych dokumentów na świecie, czyli takich, które uprawniają do swobodnego podróżowania do największej liczby państw.

Kto jest obecnie na szczycie? Według najnowszego rankingu Henley&Partners, "najsilniejszym" dokumentem jest paszport Japonii, uprawniający do bezwizowego wjazdu do 189 krajów świata. 

Na drugim miejscu uplasował się dokument Niemiec i Singapuru. Obywatele tych krajów nie potrzebują wizy, żeby odwiedzić 188 państw. Z trzeciego na czwarte miejsce - z wynikiem 186 krajów -spadła Wielka Brytania.

W czołówce znalazły się jeszcze m.in.: Korea Południowa (187), Hiszpania (187), Francja (187), Włochy (187), Portugalia (186), Norwegia (186), Kanada (186), USA (186) i Irlandia (185).

Niestety, w pierwszej dziesiątce zestawienia najmocniejszych paszportów nie ma polskiego dokumentu wjazdowego. Polak nie potrzebuje wizy do podróżowania po 175 krajach, co stawia nas dopiero na dwunastej pozycji. 

Ranking powstał na podstawie danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA), który posiada największą na świecie i najdokładniejszą bazę informacji o podróżach.

Ranking powstał na podstawie danych organizacji IATA. (Fot. Getty Images)

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama