Menu

Brytyjczycy w kolejkach po irlandzki paszport

Brytyjczycy w kolejkach po irlandzki paszport
W tym roku 162 251 Brytyjczyków ubiegało się o irlandzkie obywatelstwo. (Fot. Getty Images)
Coraz więcej Brytyjczyków chce uniknąć konsekwencji Brexitu i stara się o irlandzkie obywatelstwo. W tym roku padł rekord zgłoszeń: wniosek o irlandzki paszport złożyło dwukrotnie więcej Wyspiarzy niż w roku poprzednim.
Reklama

Zgodnie z decyzją podjętą przez Brytyjczyków w referendum, Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską do końca marca 2019 roku. Nie wszyscy poddani Elżbiety II cieszą się z tej decyzji i chcąc nadal pozostać obywatelami Wspólnoty, składają wnioski o irlandzkie paszporty.

W tym roku o irlandzkie obywatelstwo ubiegało się 162 251 Brytyjczyków i 80 964 osób z Irlandii Północnej. W 2016 roku chętnych było prawie o połowę mniej, bo 91 924.

Liczba wniosków pokazuje, że nie wszyscy Brytyjczycy popierają decyzję o wyjściu z UE, a wielu obywateli chce zachować przywileje, którymi mogą cieszyć się jedynie obywatele UE.

Brytyjczycy, którzy chcą być też Irlandczykami, obawiają się między innymi, że po Brexicie znacznie trudniej będzie im podróżować po Europie.

Koszty procesu obciążają nie tylko Brytyjczyków, ale i Irlandię. Ministerstwo od stycznia do sierpnia tego roku wydało €10 945 na transport wniosków z ambasady w Londynie do Dublina. W kwietniu Irlandię kosztowało to €1 872.

O irlandzkie obywatelstwo mogą ubiegać się Brytyjczycy o irlandzkich korzeniach, czyli dzieci i wnuki Irlandczyków. Podobnie jest w przypadku osób urodzonych przed 2005 rokiem w Irlandii Północnej. Pewne restrykcje dotyczą jedynie osób urodzonych po tej dacie.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 11.08.2020
  GBP 4.893 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.090 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości