Menu

Londyn: Tyle musisz zarabiać, aby kupić dom w 2020 roku

Londyn: Tyle musisz zarabiać, aby kupić dom w 2020 roku
Zakup nieruchomości w Londynie pozostaje poza zasięgiem wielu mieszkańców miasta. (Fot. Getty Images)
Organizacja charytatywna Shelter postanowiła sprawdzić, jakie zarobki pozwolą na nabycie domu w brytyjskiej stolicy, przy założeniu, że zakup miałby odbyć się za 3 lata.
Reklama

Większość młodych mieszkańców Londynu zdążyła zaakceptować fakt, że prawdopodobnie nigdy nie będzie w stanie nigdy kupić swojego pierwszego mieszkania w stolicy. 

Eksperci z Shelter oszacowali, że potrzebne są zarobki min. £64 tys. rocznie, aby móc sobie pozwolić na nieruchomość. Wyliczona przez nich kwota znacznie kontrastuje z brytyjską średnią zarobków - £27 tys. rocznie.

Specjaliści informują, że sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę tempo wzrostu zarobków przeciętnego mieszkańca Londynu i porównamy je z tempem wzrostu cen nieruchomości. W najbardziej optymistycznym założeniu ceny domów rosną sześć razy szybciej niż dochody.

Nawet jeśli ktoś spełnia powyższe warunki i osiąga dochód £64 tys. rocznie, wciąż będzie zmuszony do znacznego obniżenia jakości swojego życia. Aby kupić dom, należy bowiem odłożyć min. £46 tys. rocznie, co posłuży na depozyt.

"Z cenami domów rosnącymi sześć razy szybciej niż dochody nic dziwnego, że większość ludzi nie ma szans na nieruchomość. Ludzie z pokolenia Generation Rent zmuszeni będą do drogiego i niepewnego życia w wynajmowanych mieszkaniach z sektora prywatnego" - ocenia Campbell Robb z Shelter.

"Wcale tak jednak być nie musi. Rząd ma narzędzia, aby rozwiązać kryzys na rynku. Zamiast inwestować w programy takie jak Starter Homes, które pomagają wyłącznie najbardziej majętnym, politycy powinni stawiać na mieszkania, które faktycznie będą dostosowane do kieszeni ludzi" - dodaje.

Według ostatniego raportu firmy Zoopla dotyczącego dwupokojowych nieruchomości, średnia cena wynajmu w Londynie wynosi £1 860. Z kolei miesięczna rata kredytu hipotecznego na mieszkanie o podobnych kryteriach wynosi ok. £3 000 miesięcznie.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł

  Sport


  Sport

  Reklama