Menu

Dwa szwedzkie miasta powalczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Polska ma 4 kandydatów

Dwa szwedzkie miasta powalczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Polska ma 4 kandydatów
Jednym ze szwedzkich kandydatów na Europejską Stolicę Kultury 2029 jest miasto Uppsala. (Fot. Getty Images)
W Szwecji jedynie Uppsala oraz Kiruna zgłosiły się do walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) 2029, natomiast inne samorządy lokalne zrezygnowały z powodów ekonomicznych. W 2029 roku równolegle gospodarzem ESK będzie jedno z polskich miast.
Reklama
Reklama

O przyjęciu aplikacji od dwóch szwedzkich miast poinformowała w czwartek Rada Kultury, rządowy organ nadzorujący w Szwecji proces konkursowy.

Wcześniej złożenie aplikacji o przyznanie tytułu ESK rozważały m.in. władze Lund, Linkoeping, Boras oraz Malmoe, ale wycofały się w związku z obawami o koszty przygotowań i realizacji programu kulturalnego.

"Zdecydowalibyśmy się, gdybyśmy mieli lepszą sytuację finansową" - podkreślił przedstawiciel administracji Malmoe Janne Groenholm, odpowiedzialny za obszar kultury.

Miasto Malmoe musi zmniejszyć w tym roku wydatki o 484 mln koron (43 mln euro). Według szacunków koszt realizacji przygotowań tego miasta w 2024 roku opiewał na 12 mln koron (około 1 mln euro).

Jedno ze szwedzkich miast będzie gospodarzem ESK 2029 wspólnie z miastem z Polski. W wyniku preselekcji spośród 12 polskich kandydatur wybrano czterech finalistów: Lublin, Katowice, Bielsko-Białą i Kołobrzeg.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przyznaje się miastom na podstawie zaproponowanego przez nie programu kulturalnego, który musi charakteryzować się wyraźnym wymiarem europejskim, angażować szeroki krąg odbiorców i wpisywać się w długotrwały plan rozwoju uczestniczących w programie miast oraz regionów.

Ustanowiony w czerwcu 1985 roku z inicjatywy ówczesnej greckiej minister kultury Meliny Mercouri program Europejskie Stolice Kultury jest jednym z najważniejszych programów kulturalnych w Europie.

Początkowo komisja składająca się z przedstawicieli Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów oraz ministerstwa ds. kultury wybranego państwa co roku przyznawała w ramach programu to miano jednemu europejskiemu miastu.

W 1999 roku zmieniono nazwę projektu na Europejska Stolica Kultury oraz zmodyfikowano zasady wyboru miast-gospodarzy. W kolejnych latach kilkukrotnie ustalano nowy tryb konkursowy, a od 2021 roku co trzy lata tytuł otrzymują miasta z określonych państw członkowskich UE.

Czytaj więcej:

Cztery polskie miasta ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.11.2024
    GBP 5.1639 złEUR 4.3157 złUSD 4.1073 złCHF 4.6361 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama