CBOS: Coraz więcej Polaków przewiduje w najbliższym roku pogorszenie sytuacji w kraju
W grudniu oceny sytuacji w kraju są minimalnie lepsze od zanotowanych miesiąc wcześniej. Obecnie 40 proc. Polaków (wzrost o 2 p. proc.) uważa, że ogólna sytuacja kraju zmierza w dobrym kierunku, a 37 proc. (wobec 38 proc. w listopadzie) – że w złym. Utrzymuje się wyższy niż zazwyczaj odsetek osób niemających w tej sprawie zdania (23 proc.).
CBOS wskazuje, że oceny sytuacji w kraju w dużej mierze zależą od społeczno-politycznych cech badanych. W większości pozytywnie oceniają ją zwolennicy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi, respondenci o poglądach lewicowych (jak również – choć rzadziej – centrowych), a także nieuczestniczący w praktykach religijnych lub robiący to sporadycznie.
W porównaniu do poprzedniego miesiąca zwiększył się (o 3 p. proc., do 30 proc.) odsetek Polaków przewidujących pogorszenie sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku. Minimalnie zmniejszył się przy tym udział niespodziewających się żadnych zmian (z 27 proc. do 25 proc.). Podobnie jak w listopadzie jedna trzecia badanych (34 proc.) oczekuje poprawy sytuacji w Polsce.
Oceny sytuacji politycznej w Polsce są niemal takie same jak przed miesiącem. Nadal najwięcej osób postrzega ją jako złą (38 proc.) lub przeciętną (38 proc.). Zadowolenie z aktualnej sytuacji politycznej wyraża 16 proc. badanych. Nadal jednak ponad jedna czwarta Polaków (27 proc.) przewiduje, że sytuacja polityczna w Polsce pogorszy się w najbliższych dwunastu miesiącach.
Najwyższym poziomem niezadowolenia z sytuacji politycznej wyróżniają się zwolennicy PiS i Konfederacji WiN, osoby identyfikujące się z prawicą, a także biorący udział w praktykach religijnych co najmniej raz w tygodniu.
Nastroje dotyczące gospodarki pozostają względnie stabilne. Od listopada nieznacznie ubyło badanych oceniających sytuację gospodarczą w Polsce jako dobrą (spadek o 2 p. proc., do 30 proc.). Z kolei odsetki osób postrzegających kondycję gospodarki jako przeciętną (36 proc.) i jako złą (29 proc.) są takie same jak przed miesiącem.
W tym przypadku jednak poczucie, że sytuacja gospodarcza jest dobra mają częściej niż przeciętnie zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości, badani identyfikujący się z prawicą i uczestniczący raz w tygodniu w praktykach religijnych.
Badanie realizowano od 28 listopada do 12 grudnia 2023 r. na próbie liczącej 961 osób (w tym: 56,8 proc. metodą CAPI, 31,1 proc. – CATI i 12,1 proc. – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 r., w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.
Czytaj więcej:
Ponad połowa Polaków uważa, że zwykli ludzie mają realny wpływ na sprawy kraju
Polscy seniorzy coraz bardziej zainteresowani polityką?
Zdecydowana większość osób pracujących zarobkowo w Polsce deklaruje zadowolenie z pracy
Sejm i Senat nowej kadencji są oceniane przez Polaków znacznie lepiej niż poprzedni parlament
Jeszcze tylko wprowadzą programowalny cyfrowy pieniądz i już całkiem średniowiecze będzie.Jest taka polityka bankowa na świecie że wszystko jest zakredytowane.Np trzecia co do wielkości firma świata Fidelity ma taką wartość że takie pieniądze po prostu nie istnieją. Bo to kilka tryliardow. To wszystko na papierze jest. A pierwsza firma Blackrock jakby była panstwem to by była trzecim na swiecie po chinach i usa.Będą ukr odbudowywać i bitcoiny sprzedawac w przyszłym roku.Ta kasa ktora istnieje w Excelu tylko.To jest kredyt.To jest złe. My na to robimy w podatkach.Oni robią kryzysy i wojny
Nasi czcigodni politycy o wielkim sercu, dokreca proamerykandka srube jeszcze mocniej.