Sejm i Senat nowej kadencji są oceniane przez Polaków znacznie lepiej niż poprzedni parlament
W najnowszym badaniu CBOS zauważył, że ponad dwie piąte dorosłych Polaków (41 proc.) pozytywnie ocenia działalność Sejmu nowej kadencji. Natomiast co trzecia osoba (33 proc.) ma o jego pracy negatywne zdanie.
"Pierwszy raz od listopada 2019 roku udział pozytywnych ocen przewyższa odsetek negatywnych. W porównaniu z poprzednim sondażem odsetek osób dobrze oceniających działalność Sejmu wzrósł o 5 punktów procentowych, a liczba opinii negatywnych spadła aż o 21 punktów" - zauważono.
Obecnie więcej niż co czwarty badany (26 proc.) nie ma zdania na temat działalności Sejmu. Jest to wzrost o 16 punktów procentowych.
Podobne zmiany można zauważyć w przypadku Senatu nowej kadencji. W grudniu pozytywnie o pracy Senatu wypowiada się 36 proc. respondentów, a co czwarty (25 proc.) ocenia ją krytycznie. W porównaniu z ubiegłym miesiącem odsetek Polaków wypowiadających się pozytywnie o pracy senatorów zmniejszył się o 3 punkty procentowe, a o 17 punktów spadła liczba głosów krytycznych.
Najbardziej przychylnie o działalności Sejmu wypowiadają się osoby młode, wysoko wykształcone i o najwyższych dochodach na osobę w rodzinie. Spośród grup społeczno-zawodowych z największą aprobatą o pracy izby niższej parlamentu wypowiadają się badani pracujący na własny rachunek, uczniowie i studenci, przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem. Z kolei najbardziej krytycznie działalność Sejmu oceniają rolnicy, renciści i robotnicy niewykwalifikowani.
Wśród elektoratów partii lub ugrupowań, które dostałyby się do Sejmu, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, zadowoleni z działalności izby niższej są sympatycy Koalicji Obywatelskiej (82 proc.), Trzeciej Drogi (67 proc.) i Lewicy (74 proc.). Zaś negatywnie funkcjonowanie Sejmu postrzegają zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (65 proc.) oraz Konfederacji Wolność i Niepodległość (56 proc.).
Badani niezdecydowani, na kogo głosować, najczęściej (56 proc.) nie mają zdania na ten temat. Niezamierzający brać udziału w wyborach podobnie często nie mają zdania, co krytycznie odbierają działalność Sejmu (odpowiednio: 38 proc. i 35 proc.).
Patrząc na ocenę działalności Senatu, pozytywne oceny można zaobserwować wśród osób w wieku 18-34 lata, mieszkańców miast liczących 500 000 ludności i więcej, a także osób z wyższym wykształceniem. Spośród grup społeczno-zawodowych relatywnie najlepiej prace Senatu postrzegają przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem, pracujący na własny rachunek oraz uczniowie i studenci. Zaś oceny krytyczne w największym stopniu występują w grupie ankietowanych w wieku 55 lat i więcej, robotników niewykwalifikowanych, rolników, rencistów.
Podobnie jak w przypadku ocen izby niższej parlamentu szczególnie dobrze działalność Senatu nowej kadencji odbierają sympatycy Koalicji Obywatelskiej (72 proc.), Trzeciej Drogi (57 proc.) oraz Lewicy (66 proc.), zaś negatywnie – zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (52 proc.). Wyborcy Konfederacji WiN najczęściej nie mają zdania o działalności Senatu (55 proc.), podobnie jak osoby niezdecydowane, na kogo głosować (66 proc.). Wśród badanych niezamierzających brać udziału w hipotetycznych wyborach mniej więcej co trzeci (32 proc.) źle ocenia prace senatorów, a jeszcze większy jest odsetek osób, które nie mają na ten temat zdania (42 proc.).
CBOS zbadał też ocenę działalności prezydenta. Obecnie pozytywne opinie o działalności prezydenta wyraża mniej więcej połowa Polaków (51 proc.), a nieco ponad dwie piąte (43 proc.) stanowią głosy krytyczne. W stosunku do listopada odsetek ocen pozytywnych wzrósł o 4 punkty procentowe, zaś liczba opinii krytycznych spadła o 2 punkty.
Szczególnie dobrze głowę państwa odbierają osoby w wieku 65 lat i więcej, mieszkańcy wsi, badani z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym i zasadniczym zawodowym. Spośród grup zawodowych ponadprzeciętnie dobre oceny działalności prezydenta obserwujemy wśród rolników, emerytów i rencistów, a także osób pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych.
Z kolei wyższe niż wśród pozostałych odsetki ocen negatywnych występują wśród ankietowanych w wieku 25–34 lata, mieszkających w największych aglomeracjach miejskich, osób z wyższym wykształceniem, kadry kierowniczej i specjalistów, a także uczniów i studentów.
Prezydent cieszy się niemal powszechną dobrą opinią wśród sympatyków Prawa i Sprawiedliwości (96 proc.), natomiast wśród wyborców nowej koalicji rządzącej dominują oceny negatywne: od 76 proc. wśród zwolenników Trzeciej Drogi do 85 proc. w elektoracie Koalicji Obywatelskiej. Osoby zamierzające głosować na Konfederację WiN, niezdecydowane na kogo oddać głos i niezamierzające brać udziału w wyborach częściej pozytywnie niż negatywnie odbierają działalność prezydenta.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie przeprowadzono metodami: CAPI, CATI oraz CAWI. Zrealizowano je w dniach od 28 listopada do 12 grudnia 2023 roku na próbie liczącej 961 osób (w tym: 56,8 proc. metodą CAPI, 31,1 proc. – CATI i 12,1 proc. – CAWI).
Czytaj więcej:
Polacy oceniają Sejm upływającej kadencji. Jest nowy sondaż CBOS
Ponad połowa Polaków wierzy, że Sejm stanie się miejscem merytorycznej debaty
Polacy coraz lepiej oceniają kierunek zmian dokonujących się w kraju
Nowy ranking zaufania do polityków. Szymon Hołownia na czele
Ponad połowa Polaków uważa, że zwykli ludzie mają realny wpływ na sprawy kraju
Polscy seniorzy coraz bardziej zainteresowani polityką?
Ojej, ja to sie tak podjaralem, ze wracam do Polski. Nasz kraj jeszcze nigdy przedtem nie mial tak wspanialych elyt
Ludziom chyba już totalnie odcięło myślenie . Ale praca prostytutek dziennikarskich przynosi efekty niestety .
ile to już lat wracasz ? na piechote wracasz przez Afrykę czy co ?
Ale to już było....
Jest większa oglądalność bo takich szopek to nigdy nie było. Poza tym skoro wyłączyli TVP a abonament każą płacić to jakoś trzeba to wykorzystać.
Dyktatura pełną gębą. Łamanie i deptanie prawa i konstytucji. Polaku obudź się bo będzie za późno.