Rząd UK chce wprowadzić nowe przepisy dotyczące ograniczenia strajków w sektorze publicznym

Zdaniem rządu, przepisy te zapewnią ciągłość świadczenia usług publicznych podczas strajków, przy jednoczesnym zagwarantowaniu możliwości ich podejmowania.
Kraj stanął w obliczu fali strajków w sektorze publicznym w związku z tym, że płace nie nadążają za rosnącymi cenami. Wiele z tych sporów zostało już rozwiązanych, ale inne wciąż się toczą. Obecnie nie są planowane nowe strajki na kolei, ale nadal trwa spór między przewoźnikami kolejowymi, związkiem zawodowym maszynistów Aslef i związkiem RMT, który zrzesza innych pracowników kolei.
Członkowie związków regularnie strajkowali przez ostatnie 18 miesięcy w związku z kwestiami wynagrodzeń i warunków pracy, w tym w okresie świąt Bożego Narodzenia, a w nadchodzących miesiącach może dojść do kolejnych akcji strajkowych.
Plan for 40% of train services to run during strikes https://t.co/m97bUVKjvS
— BBC News (UK) (@BBCNews) November 6, 2023
Zgodnie z uchwalonymi przez parlament na początku tego roku przepisami, ministrowie mogą określać minimalne poziomy usług świadczonych przez placówki opieki zdrowotnej, straż pożarną i edukację, a także służby graniczne i jednostki związane z działalnością elektrowni jądrowych.
Część pracowników miałaby być zobligowana do podjęcia pracy podczas strajków i będzie mogła zostać zwolniona z pracy w przypadku odmowy, podczas gdy związki zawodowe, które nie zastosują się do tego wymogu, będą musiały liczyć się z koniecznością zapłaty odszkodowań ze strony pracodawców na rzecz państwa w wysokości nawet miliona funtów.
Obecnie rząd zakończył już konsultacje w sprawie wymaganych limitów usług świadczonych przez pracowników pogotowia ratunkowego i kolei, a w ślad za nimi mają pójść inne sektory.
This is an undemocratic restriction on what should be a basic human right.
— RMT Bakerloo branch (@bakerloormt) November 6, 2023
We demand that @MayorofLondon @SadiqKhan follows the lead of @HumzaYousaf and commits to refusing to issue "work notices" compelling workers to work during strikes.@RMTunionhttps://t.co/lI8z6BktX3
Zgodnie z przepisami dotyczącymi przewoźników kolejowych rząd uznał, że podczas strajków powinno funkcjonować 40% usług według standardowych rozkładów jazdy, dzięki czemu połączenia priorytetowe mogłyby zostać utrzymane.
Z kolei w przypadku pracowników pogotowia ratunkowego w Anglii, przepisy mają zapewnić ciągłość funkcjonowania służb ratunkowych podczas ewentualnych strajków i umożliwić realizację wszystkich wezwań do przypadków zagrożenia życia. Ponadto regulacje te będą miały zastosowanie do pracowników Border Force i niektórych pracowników urzędów paszportowych w Anglii, Walii i Szkocji.
Rząd zadeklarował, że zadba o to, by wszystkie porty i lotniska pozostały czynne w dniach strajku, a jakość usług świadczonych przez służby graniczne była taka sama, jak w normalnych warunkach.
Projekt ustawy trafił wczoraj pod obrady parlamentu, a ministrowie mają nadzieję, że wejdzie ona w życie przed świętami Bożego Narodzenia, pod warunkiem jej zatwierdzenia.
ð¨New Tory anti-strike laws attack basic human rights@RMTunion slams the Tory government’s Minimum Service Levels legislation attacking the right of essential workers to take strike action as ‘an assault on the fundamental freedoms of working people’.https://t.co/EzC8MSkLzy
— RMT (@RMTunion) November 6, 2023
Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawcy będą mogli nakładać na związki zawodowe zobowiązania dotyczące wykonywania pracy, określając, które osoby muszą pracować podczas strajku. Nie byłoby też automatycznej ochrony przed niesprawiedliwym zwolnieniem dla pracownika, któremu wydano nakaz świadczenia pracy, który jednak zdecyduje się na strajk.
Związek zawodowy pracowników transportu TSSA stwierdził, że przepisy te nie zadziałają i jedynie "zaognią napięcia w branży". Także związki zawodowe GMB, Unison i Unite skrytykowały te rozwiązania, argumentując, że nie rozwiążą one problemów występujących w NHS.
Czytaj więcej:
Gospodarka UK kurczy się mocniej niż oczekiwano. Powodem deszczowe lato i strajki
Rząd UK zgłoszony do ONZ w związku z ustawą o strajkach
Anglia: Liczba odwołanych wizyt lekarskich NHS z powodu strajków lekarzy przekroczy milion
Brytyjski związek zawodowy RMT przedłużył możliwość organizowania strajków na kolei o 6 miesięcy