Wybory i referendum 15 października w UK: Do kiedy rejestracja, jak głosować?
Polacy mieszkający za granicą będą mogli głosować w aż 402 obwodach wyborczych na całym świecie - najwięcej z nich znalazło się właśnie w Wielkiej Brytanii - 75. W Stanach Zjednoczonych utworzone zostaną 52 komisje, a w Niemczech - 42. Po ponad 10 obwodów powstanie też we Francji (18), w Hiszpanii (13), w Kanadzie (12), w Irlandii (11), w Belgii (11) i w Norwegii (11).
Polacy będą mogli zagłosować też m.in. w: Arabii Saudyjskiej, Omanie, Etiopii, Iranie, Jordanii, Kolumbii, Kenii, Mongolii, Panamie, Senegalu czy Uzbekistanie.
Minister Spraw Zagranicznych wydał rozporządzenie dotyczące wykazu obwodów głosowania dla obywateli ðµð± przebywających za granicą.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ðµð± (@MSZ_RP) September 15, 2023
Więcej informacji o wyborach do Sejmu i do Senatu oraz referendum za granicą znajdziesz na stronie ➡️ https://t.co/id09cRHiEr pic.twitter.com/EeJoSx8311
Aby oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu RP oraz w celu zagłosowania w referendum, należy zgłosić się do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców poprzez platformę ewybory.
Przed przystąpieniem do rejestracji należy przygotować:
- numer PESEL;
- ważny polski paszport (albo ważny polski dowód osobisty, jeśli zamierzają Państwo oddać głos w obwodzie głosowania utworzonym w państwie członkowskim Unii Europejskiej albo w państwie, na terytorium którego można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego, np. Norwegia, Szwajcaria, niektóre państwa Bałkanów Zachodnich itd.);
- adres pobytu za granicą;
- adres poczty elektronicznej lub numeru telefonu kontaktowego.
Ponadto wniosek można złożyć w formie papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie), a także na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku będzie dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych).
Podczas wyborów będzie jedna, wspólna urna wyborcza, do której wrzucane będą zarówno karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu, jak i karty do głosowania w referendum ogólnokrajowym.
Czy trzeba brać udział w referendum?
Osoba uczestnicząca w wyborach 15 października dostanie automatycznie od członka komisji wyborczej trzy karty do głosowania: z listą kandydatów do Sejmu, Senatu oraz z pytaniami referendalnymi.
"Każdy głosujący 15 października wyborca może odmówić przyjęcia którejkolwiek z trzech kart do głosowania: do Sejmu, Senatu lub referendum" – wyjaśnia "Rzeczpospolitej" Wojciech Hermeliński, były szef PKW, sędzia TK w stanie spoczynku.
Jeśli ktoś nie chce brać udziału w referendum, nie może pobierać karty i musi taką wolę wyrazić przedstawicielowi komisji wyborczej. Ten z kolei ma obowiązek zapisania w rubryce uwagi w spisie wyborców przy danych głosującego informacji, że nie pobrana została karta referendalna.
Adnotacja o niewydaniu karty referendalnej będzie miała bezpośredni wpływ na frekwencję, gdyż aby referendum było wiążące dla rządzących, konieczna jest frekwencja co najmniej 50 procent osób uprawnionych do głosowania.
W przypadku referendum przeprowadzanego w tym samym dniu, co wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wyborca może zdecydować wyłącznie według własnego uznania o udziale:
- jedynie w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (bez udziału w referendum)
- jedynie w udziale w referendum (bez udziału w wyborach do Sejmu i do Senatu)
- jedynie w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (bez udziału w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i w referendum)
- jedynie w wyborach do Senatu (bez udziału w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i referendum).
Przypominamy: w referendum zadane zostaną cztery pytania, zaproponowane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości: prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, europosłankę Beatę Szydło, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
Są to następujące pytania:
1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Termin rejestracji na wybory i referendum (obowiązuje jedno zgłoszenie) upływa 10 października.
Czytaj więcej:
Wybory: Za granicą utworzono 402 obwody. Aby zagłosować, do 10 października należy złożyć wniosek