Londyńskie Muzeum Wiktorii i Alberta otwiera dużą wystawę poświęconą życiu i twórczości Coco Chanel

Co ciekawe, na wystawie poruszono również wątek kolaborowania projektantki z hitlerowcami. Ekspozycja będzie dostępna od 16 września 2023 r. do 25 lutego 2024 r.
Jak można przeczytać na stronie muzeum, po raz pierwszy udało się tak obszernie zaprezentować owoce pracy Gabrielle Bonheur Chanel (bo tak naprawdę nazywała się projektantka) od otwarcia jej pierwszego butiku w Paryżu w 1910 roku do ostatniej kolekcji z 1971 r. (kiedy to Coco zmarła w wieku 87 lat).
Take a peek inside: Gabrielle Chanel. Fashion Manifesto - opening this weekend: https://t.co/HcQLB4eJES
— V&A (@V_and_A) September 14, 2023
Members go free
With the support of @CHANEL
In partnership with @PalaisGalliera and @parismusees#CHANEL pic.twitter.com/Mxehj3PYHc
Temat wystawy, nazwanej "Gabrielle Chanel. Fashion Manifesto" ("Gabrielle Chanel. Manifest Mody") to zaś "ewolucja jej kultowego stylu projektowania, który nadal wpływa na sposób, w jaki ubierają się kobiety".
Co do wspomnianej kolaboracji, to o Coco Chanel już wcześniej było wiadomo, że zakochała się w attache ambasady niemieckiej, Hansie Güntherze von Dincklage. W lipcu 1941 r. władze nazistowskie zarejestrowały ją jako swoje "zaufane źródło". Projektantce nadano kryptonim "Westminster" i numer ewidencyjny "F7124". W grudniu 1943 r. naziści próbowali wykorzystać jej koneksje w Anglii, by skontaktować się z Churchillem.
Na wystawie zaprezentowano jednak również nieznane wcześniej dokumenty, z których wynika, że w styczniu 1943 r. projektantka dołączyła do francuskiego ruchu oporu. Niewykluczone zatem, że powszechne przekonanie o jej działalności na rzecz niemieckiego okupanta jest nieprawdziwe. Mogła bowiem grać na dwa fronty.
Czytaj więcej:
Londyn: Muzeum Young V&A dla dzieci zostanie oddane do użytku już latem tego roku
Wyjątkowa wystawa w londyńskim muzeum V&A. Wśród eksponatów stroje największych gwiazd
Londyn: Dyrektor British Museum ustąpił w związku z zaginięciem prawie 2 000 eksponatów
W londyńskim Muzeum Karola Dickensa otwarto wystawę poświęcono traumatycznemu dzieciństwu pisarza