Indyjska Agencja Kosmiczna: Lądownik Vikram wylądował na południowym biegunie Księżyca

Tuż po wylądowaniu w hali kontroli lotów Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO) rozległ się aplauz. "To okrzyk zwycięstwa nowych Indii" – stwierdził premier Narendra Modi, przemawiając online.
Szef misji Chandrayaan-3 przyznał, że udane sprowadzenie sześciokołowego łazika Pragyaan na powierzchnię Srebrnego Globu przyniosło mu "ogromną satysfakcję".
Kashmir during successful landing of Vikram. pic.twitter.com/FZI2OPbrL0
— Zaira Nizaam ð®ð³ (@Zaira_Nizaam) August 24, 2023
Jest to pierwsze w historii miękkie lądowanie w okolicach południowego bieguna Księżyca, niezbadanego terytorium, które - według naukowców - może zawierać kluczowe dla życia zasoby zamarzniętej wody i cennych pierwiastków.
Hinduska rakieta wystartowała 14 lipca z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Sriharikota w południowym stanie Andhra Pradesh tuż po godzinie 14:30 czasu lokalnego.
BREAKING ⚡️#Chandrayaan3 Vikram Lander sends first image of South Pole of theMoon after successful landing. pic.twitter.com/rPUUk9c3fo
— Megh Updates 𨙠(@MeghUpdates) August 23, 2023
Po wielokrotnym okrążeniu Ziemi weszła w orbitę Księżyca 5 sierpnia. Moduł lądownika oddzielił się od modułu napędowego 17 sierpnia. Wczoraj, po przebyciu ok. 360 tys. km w kosmosie, osiadł na powierzchni naturalnego satelity Ziemi.
Wraz za udanym lądowaniem misji Chandrayaan-3, co oznacza "statek księżycowy" w sanskrycie, Indie stały się czwartym krajem świata, któremu udało się bezpiecznie wylądować na Księżycu, po Stanach Zjednoczonych, byłym ZSRR i Chinach.
Czytaj więcej:
Chiny: Pekin wyśle kosmonautów na Księżyc do 2030 r.
NASA wybrała firmy do eksploracji Księżyca
Rosja: Sonda Łuna-25 rozbiła się na Księżycu