Na budowie wyrzutni rakiet w Wielkiej Brytanii odkryto ślady rytuałów pogrzebowych z epoki brązu

"Odwiedziła nas niedawno AOC Archaeology Group w celu oceny znaleziska, które ich zdaniem może być miejscem starożytnych rytuałów datowanym na lata 2200-1800 p.n.e. To niezwykle ekscytujące odkrycie i nie możemy się doczekać, aby poznać całą historię" - przekazała na Facebooku firma SaxaVord Spaceport, która buduje wyrzutnię rakiet w najbardziej wysuniętym na północ punkcie Wielkiej Brytanii. Mają stamtąd być wynoszone na orbitę Ziemi różne ładunki.
Odkryte artefakty to doły i spalone kości. Według archeologów, są one pozostałością po kremacji, co oznacza, że miejsce, w którym obecnie powstaje wyrzutnia rakiet kosmicznych, było zapewne w epoce brązu kompleksem rytualnym.
"Liczba i gęstość kremacji sugeruje, że w miejscu ich odkrycia był prawdopodobnie prehistoryczny cmentarz kremacyjny, który funkcjonował przez dłuższy czas. Szczególną cechą tego znaleziska są pozostałości kwarcu. Uważa się, że biały kwarc miał wyjątkowe znaczenie w czasach prehistorycznych. Pojawia się w kontekście grobowców i sztuki naskalnej" – podkreśliła w rozmowie z BBC Katie O’Connell z AOC Archaeology.
Z kolei Val Turner, archeolożka z lokalnej organizacji Shetland Regional Trust, określiła odkrycie jako
"niezwykle ekscytujące" i przekazała BBC, że od dawna podejrzewała, że pierścienie głazów w tamtej okolicy mogą być cmentarzami kremacyjnymi.
"Epoka brązu to chyba najmniej poznany okres w historii Szetlandów. To wspaniała okazja, aby to zmienić" – stwierdziła.
W ciągu ostatniego stulecia na Szetlandach odkryto ślady prehistorycznej działalności człowieka sięgające 4320 r. p.n.e. Na szczególną uwagę zasługuje stanowisko archeologiczne Jarlshof, gdzie znaleziono neolityczne zabudowania, a także osadę z epoki brązu, w której były pozostałości warsztatu produkującego koła i wozy oraz kuźni.
Czytaj więcej:
Anglicy będą dbać o kondycję i stan psychiczny młodzieży przy pomocy zajęć z archeologii
Archeolodzy znaleźli dowody na to, że w Wielkiej Brytanii już 2 000 lat temu produkowano wino
Anglia: Stonehenge może stracić status Miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO