Jak długo żyją Polacy? GUS podał nowe dane

Pandemia COVID-19 spowodowała w latach 2020-2021 niespotykane w okresie powojennym skrócenie długości życia ludności Polski – czytamy w raporcie "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania, 2022" opublikowanym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH–PIB.
Do wzrostu umieralności przyczynił się do niej również wzrost niektórych niekorzystnych zachowań zdrowotnych ludności.
Pandemia jednak jedynie wzmocniła fatalny trend dotyczący długości życia Polaków, bo obserwowany był on jeszcze przed 2019 rokiem. Jak czytamy w raporcie, w latach 2014-2019 w przypadku mężczyzn nastąpiło spowolnienie wzrostu długości życia, natomiast u kobiet w latach 2016-2019 długość życia zaczynała spadać.
"Od wielu lat występuje w Polsce niekorzystne zjawisko dużej nadumieralności mężczyzn w stosunku do kobiet i w konsekwencji znacznie krótsza długość ich dalszego życia niezależnie od wieku" — czytamy w raporcie.
Z kolei GUS podaje, że w 2022 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn zamieszkałych w miastach wynosiło 73,7 roku i było o 0,7 roku dłuższe niż dla mężczyzn na wsi. W przypadku kobiet zamieszkałych w miastach trwanie życia wynosiło 81 lat i było o 0,1 roku krótsze niż dla kobiet na wsi.
Czytaj więcej:
Naukowcy: Nasza długość życia się wydłuża i może wynieść nawet 130 lat
Choroby cywilizacyjne zabijają coraz więcej Polaków