UK: Syrop na kaszel z kodeiną będzie dostępny wyłącznie na receptę?
Do brytyjskiego organu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo i kontrolę produktów farmaceutycznych (MHRA) napływa coraz więcej sygnałów dotyczących przypadków nadużywania i uzależnienia od leków zawierających kodeinę. Dlatego obecnie chce on zebrać opinie na temat przeklasyfikowania go jako leku wydawanego wyłącznie na receptę ze względu na obawy przed jego niewłaściwym używaniem.
Codeine Linctus to płyn doustny lub syrop zawierający fosforan kodeiny, który jest sprzedawany w aptekach jako lek na kaszel.
Jednak niektórzy ludzie używają go również ze względu na jego działanie opioidowe - aby zaspokoić potrzebę nałogowego zażywania leków przeciwbólowych. W związku z tym Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Medycznych (MHRA) wskazuje, że należy zaostrzyć przepisy dotyczące sposobu, w jaki ludzie wchodzą w jego posiadanie.
UK cough syrup could be pharmacy-only over addiction fears https://t.co/qe0vMkb3G4
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 18, 2023
Problem ten nasilił się w ciągu ostatnich pięciu lat, wraz z rosnącą liczbą doniesień o nadużyciach i działalności przestępczej związanej z kodeiną, często promowaną za pośrednictwem mediów społecznościowych.
MHRA twierdzi, że od 2018 r. otrzymała 116 zgłoszeń dotyczących nadużywania leków odurzających, przypadków uzależnienia i/lub odstawienia leków z kodeiną, w tym Codeine Linctus. W 2021 r. odnotowano 277 poważnych i prowadzących do zgonu działań niepożądanych leków zawierających kodeinę, w 2022 r. - 243, a w tym roku było ich już 95.
W rezultacie organ regulacyjny rozpoczął konsultacje społeczne w celu zebrania opinii od pracowników służby zdrowia i społeczeństwa na temat udostępniania leku wyłącznie na receptę lekarza rodzinnego.
Farmaceuci z zadowoleniem przyjęli to rozwiązanie, twierdząc, że "nie ma wystarczających solidnych dowodów" potwierdzających korzyści płynące ze stosowania leku Codeine Linctus w zakresie bezpiecznego leczenia kaszlu.
Some cough syrups could end up being available on prescription-only, after concerns the ingredient codeine linctus is addictive.
— UCB News (@UCBNewsTeam) July 18, 2023
The UK's medicines regulator's looking into it.
Read: https://t.co/GIpmvF0VdW
Prof. Claire Anderson, prezes Królewskiego Towarzystwa Farmaceutycznego zaznaczyła, że istnieje wiele produktów bez zawartości kodeiny, które ludzie mogą stosować na suchy kaszel - gdyż z reguły ustępuje on samoistnie.
Badania sugerują, że nawet 60% ludzi na całym świecie może być podatnych na uzależnienie od opioidów.
Jak kodeina wpływa na nasz organizm?
- Kodeina jest środkiem przeciwbólowym należącym do grupy leków zwanych opiatami.
- Działa w ośrodkowym układzie nerwowym i mózgu, blokując sygnały bólowe docierające do reszty ciała.
- Zmniejsza również stany lękowe i stres wywołany bólem.
- Może być stosowana, gdy inne środki przeciwbólowe nie działają.
- Istnieje możliwość uzależnienia się od kodeiny, dlatego w przypadku konieczności przyjmowania jej przez okres dłuższy niż kilka tygodni, lekarz informuje, w jaki sposób i kiedy należy zaprzestać jej przyjmowania.
- Dzieciom poniżej 12. roku życia nie należy podawać kodeiny, chyba że zalecono inaczej.
Konsultacje społeczne w sprawie leku Codeine Linctus potrwają do 15 sierpnia 2023 r.
Czytaj więcej:
Media: W Europie przybywa zgonów po zażyciu leków łączących ibuprofen i kodeinę
NHS rozpoczyna walkę z nadużywaniem środków przeciwbólowych na bazie opioidów