Menu

Londyn stolicą "toksyczności w miejscu pracy". Pracownicy często mają dość swoich szefów

Londyn stolicą "toksyczności w miejscu pracy". Pracownicy często mają dość swoich szefów
Setki tysięcy pracowników w Londynie doświadczają skrajnie toksycznych relacji ze swoim szefem. (Fot. Getty Images)
Jak wynika z najnowszego badania, Londyn jest miastem, gdzie najczęściej ma miejsce zjawisko określane mianem 'toksycznych relacji w miejscu pracy'. Szacuje się, że aż ponad milion pracowników brało urlopy z powodu konfliktów z szefem - podaje 'Evening Standard'.

Według analizy opracowanej na platformie Rethinkly, służącej do wizualizowania sytuacji i warunków w środowiskach pracy, około 880 000 londyńczyków uważa, że doświadcza skrajnie toksycznych relacji ze swoim bezpośrednim przełożonym.

Według szacunków 1,2 miliona pracowników musiało wziąć wolne ze względu na trudności w komunikacji z szefem, co jest wynikiem znacznie wyższym niż porównywalne wskaźniki dla takich miast jak Birmingham czy Manchester.

Osoby biorące udział w badaniu skarżyły się, że często czuły, że ich wkład w pracę nie jest doceniany. Jeden z pracowników przyznał, że jego przełożony "często odrzucał moje zaangażowanie i słuchał tylko starszych stażem kolegów, co zaczęło odbijać się na mojej pewności siebie i samopoczuciu w pracy".

Z kolei badanie przeprowadzone przez Krajowe Biuro Statystyczne (ONS) wykazało, że nieobecności pracowników w pracy z powodu złego stanu zdrowia psychicznego osiągnęły rekordowy poziom.

Ponad 185 milionów dni roboczych zostało utraconych z powodu choroby lub wypadku w 2022 r., co stanowi wzrost o prawie 25% w porównaniu z 2021 r. i jest najwyższym wynikiem od czasu rozpoczęcia prowadzenia rejestrów w 1995 r.

Problemy ze zdrowiem psychicznym stanowiły przyczynę około 8% nieobecności pracowników. Wśród nich wymieniane były między innymi: stres, depresja, stany lękowe i poważne problemy ze zdrowiem psychicznym.

Dobre relacje w zespole powinno się budować na fundamencie zaufania, a nie strachu. (Fot. Getty Images)

Współzałożyciel serwisu Rethinkly, Andrew Jackson, podkreślił, że aby przezwyciężyć zjawisko "toksyczności" w miejscu pracy, "menedżerowie nie powinni być jedynie nadzorcami, ale również powinni pełnić rolę mentora, który pomoże się rozwijać pracownikom".

"Stworzenie w firmie takiej kultury organizacyjnej, w której podstawowymi wartościami są przejrzystość i zrozumienie, pozwala na swobodny przepływ pomysłów i wymianę perspektyw bez poczucia strachu czy niepewności" – dodał. "Relacje buduje się na fundamencie zaufania, a nie strachu".

Czytaj więcej:

Coraz więcej osób w UK jest zatrudnianych na kontraktach "zero godzin". Londyn na czele statystyk

Co piąty pracownik w UK nie korzysta z urlopu ojcowskiego ze względów finansowych

Kryzys zdrowia psychicznego w Anglii. Antydepresanty przyjmuje już ponad 8 mln osób

Polska: Dla 3/4 pracowników stres w pracy jest przyczyną problemów psychicznych

WH Smith, M&S i Argos na liście pracodawców, którzy nie przestrzegali płacy minimalnej

"Szokujący wyzysk" imigrantów zatrudnianych w opiece społecznej w UK

    Kurs NBP z dnia 12.05.2025
    GBP 5.0156 złEUR 4.2337 złUSD 3.8011 złCHF 4.5164 zł

    Sport