Menu

Coraz mniej osób w UK płaci abonament telewizyjny. BBC szuka nowego sposobu finansowania

Coraz mniej osób w UK płaci abonament telewizyjny. BBC szuka nowego sposobu finansowania
Widzowie coraz częściej odchodzą od tradycyjnej telewizji i zamiast niej wybierają serwisy streamingowe. (Fot. Getty Images)
Kolejne 300 tysięcy gospodarstw domowych w UK przestało płacić abonament telewizyjny, a BBC poinformowało, że rozważa gruntowną reformę systemu opłat, aby zabezpieczyć swoją przyszłość 'w dłuższej perspektywie' - czytamy na stronie serwisu dziennika 'The Guardian'.

Nadawca publiczny, który nieustannie mierzy się z rosnącą konkurencją ze strony YouTube’a i serwisów streamingowych, które podzieliły odbiorców na wiele platform, w swoim raporcie rocznym ujawnił, że na koniec roku było aktywnych 23,8 miliona licencji — w porównaniu do 24,1 miliona w roku 2023–2024. Spadek oznacza utratę ok. 50 milionów funtów wpływów.

Dzieje się to w momencie, gdy rząd i kierownictwo BBC rozpoczęli rozmowy na temat przyszłości nadawcy i jego finansowania. Obie strony sugerują możliwość zmian w obecnym modelu opłat.

Jednak wyżsi rangą przedstawiciele BBC wyznaczyli wyraźne granice, sprzeciwiając się przekształceniu BBC w model subskrypcyjny lub oparty na reklamach — na wzór konkurencyjnych platform streamingowych.

Tempo zmian w branży medialnej jest tak duże, że prezes BBC Samir Shah napisał w raporcie, iż mamy do czynienia z "momentem realnego zagrożenia dla całego sektora".

Wpływy z abonamentu nieznacznie wzrosły rok do roku i wyniosły 3,8 miliarda funtów w roku 2024–2025. Jednak ten wzrost wynikał głównie z podwyżki samej opłaty — o 6,7% — do poziomu 169,50 funta rocznie.

Z raportu wynika również, że w ubiegłym roku (ostatni raz) najwyżej opłacanym gwiazdorem BBC był były prowadzący "Match of the Day", Gary Lineker, który odszedł z BBC w maju. Jego roczne zarobki wyniosły około 1,3 miliona funtów. Kolejna na liście była Zoe Ball, która zarobiła nieco ponad 500 tysięcy funtów.

Po serii skandali, w tym po odejściu skompromitowanego prezentera Huwa Edwardsa, Shah podkreślił, że wiele uczyniono, by poprawić kulturę pracy w BBC.

BBC stara się poprawić swoją sytuację finansową — jej dział komercyjny odnotował rekordowe przychody w wysokości 2,16 miliarda funtów. Przyczynił się do tego rozwój platformy BritBox, która pozwala widzom zagranicznym oglądać treści BBC, a także dochodowa licencja na markę Bluey.

Mimo że młodsi widzowie coraz częściej odchodzą od tradycyjnej telewizji, BBC twierdzi, że radzi sobie w tej grupie lepiej niż inne klasyczne kanały. Wśród dzieci poniżej 16. roku życia BBC ustępuje tylko YouTube’owi, dorównuje Netflixowi i wyprzedza Disney+. W grupie wiekowej 16–34 lata plasuje się za YouTube’em, ale przed Facebookiem i Instagramem.

Czytaj więcej:

Oto kto w UK nie musi opłacać TV Licence oraz jak z niego zrezygnować i otrzymać zwrot opłat

    Kurs NBP z dnia 21.07.2025
    GBP 4.9041 złEUR 4.2445 złUSD 3.6455 złCHF 4.5554 zł

    Sport