Dlaczego kasy biletowe na stacjach kolejowych w UK mają być likwidowane?
Agencja informacyjna PA Media postanowiła znaleźć odpowiedzi na 10 kluczowych pytań dotyczących tego, dlaczego tak się dzieje i jakie będą tego konsekwencje.
Co dokładnie zapowiedziano?
Rail Delivery Group (RDG), która jest przedstawicielem operatorów kolejowych, przedstawiła propozycję likwidacji niemal wszystkich kas biletowych w Anglii.
Które kasy biletowe mogą zostać zamknięte?
Kasy na największych stacjach w kraju - takich jak dworce kolejowe w Londynie i te zlokalizowane w centrach dużych miast - pozostaną otwarte, ale kasy na pozostałych stacjach mogą zostać wkrótce zlikwidowane.
Na ilu stacjach funkcjonują kasy biletowe?
W Anglii działa ich 1 007 i są obsługiwane przez spółki kolejowe na podstawie umów zawartych z brytyjskim rządem. Kolejne 759 stacji nie oferuje obsługi w kasach biletowych.
https://t.co/6geawJeL06 Why are railway ticket offices being closed? https://t.co/CkJJ2YbHKg
— UK Search (@UKSearch1) July 5, 2023
Dlaczego planuje się likwidację kas?
RDG twierdzi, że chce zmodernizować sposób obsługi klienta.
Ponadto branża kolejowa znalazła się pod presją ze strony rządu, aby zmniejszyć wydatki w związku z ogromnymi stratami spowodowanymi przez pandemię koronawirusa.
Jaki odsetek biletów jest kupowany w punktach kasowych?
RDG twierdzi, że liczba ta spadła z 24% w 2019 r. do 12% w ubiegłym roku.
Co stanie się z pracownikami kas biletowych w wyniku realizacji tych planów?
RDG zapowiada, że zostaną oni przeniesieni do pracy na peronach i halach dworcowych. Jak twierdzi, takie rozwiązanie zapewni "bardziej zauważalną i przystępniejszą dla pasażerów obsługę".
W jaki sposób pasażerowie, którzy zwykle kupują bilety w kasach, będą mogli zapłacić za przejazd?
RDG twierdzi, że 99% transakcji dokonywanych w kasach w zeszłym roku mogło być bez problemu dokonywanych w automatach biletowych lub online.
W ramach planowanych zmian automaty biletowe zostaną zmodernizowane, a wielu pracowników otrzyma do dyspozycji także urządzenia przenośne do ich sprzedaży.
Co się stanie, jeśli konkretnego biletu nie będzie można kupić na stacji?
Pasażer będzie mógł kupić go w pociągu, w automacie na stacji lub na stacji końcowej - wynika z informacji podanych przez RDG.
Jak na tę propozycję zareagowały związki zawodowe?
Związki zawodowe nie kryją oburzenia. Związek Rail, Maritime and Transport (RMT) zapowiada, że będzie "stanowczo sprzeciwiać się" przedstawionym propozycjom.
Z kolei związek zawodowy Transport Salaried Staffs Association twierdzi, że społeczeństwo "nie chce, aby system transportu kolejowego był w ten sposób ograniczany".
Co na to inne organizacje?
Grupa lobbingowa Railfuture ostrzega, że ten ruch może zmniejszyć przychody, jeśli w efekcie "pasażerowie zrezygnują z podróżowania pociągami".
Natomiast Royal National Institute of Blind People twierdzi, że masowe likwidowanie kas biletowych może mieć "ogromnie szkodliwy wpływ" na możliwość samodzielnego podróżowania osób niewidomych i słabowidzących.
Rząd nie odniósł się dotąd do powyższych komentarzy.
Czytaj więcej:
To ostatnie tygodnie z kasami biletowymi w UK. Ruszają plany ich zamknięcia
Anglia: Na ponad 50 stacjach kolejowych będzie można płacić za przejazd zbliżeniowo