Do końca dekady możliwa polska misja na orbitę Księżyca
![Do końca dekady możliwa polska misja na orbitę Księżyca](https://assets.aws.londynek.net/images/jdnews-agency/2191248/354602-202306091148-lg2.jpg?t=1686311381.000000)
POLSA stara się o uruchomienie jeszcze w tym roku zarezerwowanych przez MRiT środków, które pozwolą zacząć prace przygotowawcze dla polskiej misji orbitalnej wokół Księżyca.
"Po konsultacjach i burzy mózgów z firmami, uczelniami, instytutami doszliśmy do wniosku, że pierwszą polską misją na Księżyc mógłby być właśnie orbiter, który za pomocą wiązek podczerwieni skanował powierzchnię w poszukiwaniu minerałów, zwłaszcza takich, z których dałoby się uzyskiwać wodę, wodór, tlen, czyli to, co najbardziej potrzebne do zakładania baz" - podkreślił prof. Wrochna.
Z ogromną przyjemnością witam w Polsce administratora @NASA Billa Nelsona @SenBillNelson! Jego wizyta w Warszawie jest świadectwem ducha współpracy i wspólnej pasji do eksploracji naukowej, która łączy nasze narody. Spotkanie w Polskiej Agencji Kosmicznej @POLSA_GOV_PL to ważny… pic.twitter.com/zPLzqzhAGO
— Ambasador Mark Brzezinski (@USAmbPoland) June 1, 2023
Jak zastrzegł, cały czas aktualny jest program polskiego łazika księżycowego, ale orbiter można skonstruować w miarę szybko, aparatura pomiarowa jest już testowana na Ziemi i na pewno przed końcem dekady taki pojazd mógłby się znaleźć na orbicie Księżyca.
"Oczywiście do dostarczenia go tam potrzebni są nam Amerykanie i to był jeden z tematów niedawnych rozmów z administratorem NASA Billem Nelsonem w czasie jego wizyty w Polsce. Nelson mógł na własne oczy zobaczyć, jak rozwija się polski sektor kosmiczny, a współpraca z amerykańską agencją jest coraz bardziej obiecująca" - zaznaczył szef POLSA.
W 2021 r. POLSA podpisała deklarację Artemis Accords, która otworzyła drogę do udziału w programie Artemis, czyli załogowych lotów na Księżyc. "Cały czas uczestniczymy w dyskusjach o celach i szczegółach technicznych przyszłych misji na Księżyc, ale i na Marsa" - podkreślił prof. Wrochna.
Rolą #POLSA jest bycie integratorem. Chcemy zaspokajać potrzeby państwa w zakresie danych satelitarnych, bezpieczeństwa, czy rolnictwa oraz wspierać naukowców w tworzeniu rozwiązań, które później skomercjalizują firmy - prezes Wrochna w @KancelariaSejmu https://t.co/vqukf30p4b pic.twitter.com/NPzPwGuPkA
— Polska Agencja Kosmiczna (@POLSA_GOV_PL) April 24, 2023
W ciągu najbliższych miesięcy NASA ogłosi konkurs na instrumenty naukowe, które załogowe misje Artemis zabiorą na Księżyc.
"Planujemy w tym konkursie wziąć udział, integrując działania polskiego przemysłu i jednostek naukowych, aby jakieś urządzenie skonstruować i dostarczyć na Srebrny Glob" - zaznaczył szef POLSA. W jego ocenie, czasu jest niewiele, na planowaną na koniec 2025 r. misję Artemis 3 pewnie już nie zdążymy, ale na Artemis 4, która ma ruszyć w 2028 r. - jak najbardziej.
Konkurs ma charakter otwarty, NASA nie precyzuje rodzaju aparatury.
"Na pewno musiałoby to być coś, co przyniesie wartość dodaną. Takie podejście ma na celu zachęcenie naukowców z całego świata, żeby sami wymyślili coś nowatorskiego. Mam nadzieję, że Polsce takie pomysły się pojawią" - ocenił prezes Agencji. Polski sektor kosmiczny zaczynał właśnie od projektowania i budowy aparatury badawczej, więc potencjał mamy - zaznaczył.
Czytaj więcej:
"Puls Biznesu”: Polacy lecą na Księżyc
Misja Artemis I: Początek prawdziwej obecności człowieka na Księżycu?
Europejska Agencja Kosmiczna chce wprowadzić na Księżycu odrębną strefę czasową
USA: Pierwsza kobieta, Afroamerykanin i Kanadyjczyk polecą w pobliże Księżyca
Szef NASA o zaangażowaniu Polski w misje kosmiczne: Możliwości są nieograniczone