Zamek na Szetlandach na sprzedaż za jedyne 30 tys. funtów

200-letnia posiadłość położona jest na obszarze o powierzchni 40 akrów, na którym wznoszą się strzeliste wieże, dziedziniec i otoczone murem ogrody. Jednocześnie uprzedzono potencjalnych inwestorów, że będą musieli wyłożyć sporą kwotę, aby pokryć koszty renowacji budynku, którego historia sięga 1820 roku.
Fundacja Brough Lodge Trust, która powstała w 1998 roku w celu ratowania obiektu, zaapelowała o pomoc jakiegoś "filantropijnego przedsiębiorcy", który podjąłby się realizacji planów transformacji obiektu w światowej klasy ośrodek wypoczynkowy. Ich propozycje zakładają zachowanie istniejącego budynku, a także budowę 24 pokoi i restauracji.
Brough Lodge jest zabytkowym budynkiem klasy A o znaczeniu państwowym i położony jest na północno-zachodnim krańcu Fetlar. Zbudowany przez kupca Arthura Nicolsona, wzorowany był na rozwiązaniach architektonicznych, podpatrzonych podczas podróży po Francji, Szwajcarii i Włoszech.
Unikalna budowla na wyspie zamieszkałej przez zaledwie 61 osób, stoi pusta od lat 80-tych XX wieku, kiedy to wyprowadziła się z niej ostatnia właścicielka, Lady Nicolson.
Z kolei ostatnia spadkobierczyni rodziny Nicolson, Olive Borland, przekazała prawo własności nieruchomości w 2007 roku na rzecz fundacji Brough Lodge Trust, pozostając jednym z członków jej zarządu.
Od czasu przejęcia posiadłości, zarządzana przez wolontariuszy fundacja wydała już ponad 500 000 GBP z darowizn, aby zabezpieczyć obiekt przed deszczem i zamontować nowy dach.
Cena sprzedaży nieruchomości wynosząca 30 000 GBP jest znacznie niższa niż wynosi średnia cena domu w Szkocji. W sierpniu ubiegłego roku wynosiła ona 195 391 GBP – jak podaje HM Land Registry. Zarząd szacuje jednak, że ukończenie inwestycji będzie kosztować nabywcę 12 mln funtów.
Shetland castle on sale for £30,000 but needs £12m upgrade - BBC News https://t.co/nd35uLqifH
— London homes search (@Londonhomefind) June 1, 2023
Oprócz możliwości podziwiania rozległych widoków na Morze Północne, goście Brough Lodge mogliby skorzystać z zajęć jogi i zajęć z włókiennictwa, a także poznać szetlandzkie tradycje dziewiarskie i tkackie.
Dochód ze sprzedaży obiektu zostanie przeznaczony na naukę ręcznego robienia na drutach dla dzieci, co pozwoli podtrzymać kluczowy element artystycznego dziedzictwa wysp - podkreśla Brough Lodge Trust.
Oprócz zwiększenia ruchu turystycznego na wyspie – jak twierdzi fundacja - projekt przyniesie korzyści ekonomiczne dla wyspy dzięki możliwości stworzenia 14 miejsc pracy.
Czytaj więcej:
Zamek związany z królem Arturem zagrożony przez zmiany klimatu
Polka i jej mąż Anglik sprzedają prywatną wyspę z wygodnym zamkiem i… szkieletem wieloryba
W zamku znanym z serialu "Downton Abbey" zaprzestano organizowania wesel. Winny jest Brexit
Te królewskie atrakcje warto zwiedzić z okazji koronacji króla Karola III