UK: Po zmianie prawa z eutanazji mogłoby skorzystać do 1,3 tys. osób

Parlament pracuje nad proponowaną ustawą od ubiegłego roku. Projekt przewiduje, że z nowego prawa mogłyby skorzystać śmiertelnie chore osoby, które są wolne od przymusu i nacisków, mają zdolności intelektualne pozwalające na świadome podjęcie decyzji i są w stanie wyrazić swoją wolę w sposób jasny, jednoznaczny i ugruntowany.
Z ustawy mogłyby skorzystać wyłącznie osoby dorosłe mieszkające w Anglii i Walii, które w ciągu ostatniego roku pozostawały pod opieką lokalnego lekarza rodzinnego i którym w ocenie specjalistów pozostało najwyżej pół roku życia.
Ewentualną zgodę na eutanazję zatwierdzałoby dwóch lekarzy oraz panel składający się z pracownika socjalnego, doświadczonego prawnika i psychiatry.
Obecnie pomoc w samobójstwie jest w Anglii, Walii i Północnej Irlandii przestępstwem, za które grozi wyrok do 14 lat więzienia.

Opublikowany w piątek raport odnoszący się do skutków wdrożenia ustawy przewiduje, że łączna liczba osób korzystających z eutanazji Anglii i Walii wzrosłaby w dziesiątym roku obowiązywania przepisów do 1 042–4 559 osób - przekazał dziennik "Guardian".
Projekt ustawy wniosła posłanka Partii Pracy Kim Leadbeater. Jej zdaniem proponowane prawo byłoby "skuteczne i wykonalne", podczas gdy aktualnie obowiązujące przepisy "nie oferują żadnej ochrony, żadnego nadzoru ani żadnego wsparcia dla osób, którym grozi bolesna i niegodna śmierć". Podkreśliła, że projekt stworzyłby prawo najmniej zagrożone ryzykiem nadużyć.
Brytyjski rząd jest neutralny w kwestii projektu, który został w listopadzie ubiegłego roku skierowany do dalszych prac.
Zgodnie z wymogami prawa raport, obowiązkowy element procesu legislacyjnego, powinien zawierać szacunki dotyczące całkowitych kosztów wdrożenia ustawy. Zdaniem autorów, na obecnym etapie prac nie jest to jeszcze możliwe.
Oszacowano jednak całkowity koszt prowadzenia paneli opiniujących wnioski na kwotę od 10,9 mln do 13,6 mln funtów rocznie, a oszczędności dla systemu opieki zdrowotnej na kwoty sięgające od 919 tys. do 10,3 mln funtów w pierwszym roku (dla porównania, wydatki na brytyjskie publiczne usługi zdrowotne wyniosły w 2024 blisko 190 mld funtów).
Projekt ma zostać ponownie poddany pod głosowanie 16 maja.
Czytaj więcej:
Czy wspomagana śmierć u nieuleczalnie chorych będzie w UK legalna?
Kazdy powinien miec prawo do godnej smierci bez cierpienia Eutanazja to przywilej
Niemcy to prawo wprowadzili 80 lat tejmu jak wybudowali Oświęcim trza Niemców pytać co i jak z tą automatyzacją a ostatnio gazociąg budowali co trump im zamkną 5 lat temu. Co oni z tym gazem mają..?!?!
To jest To Przy tak nieudolnych rzadach i dziwnych Zdolnych, eutanazja jest przedstawiana jako cos Wspanialego, na co ludzie nie mogli sie doczekac. Zeby tylko sie nie pozabijali w kolejce do tuby. To nakrecanie medialne i takie tam manipulacje, to chyba dla niektorych fajna zabawa. Lepsza niz niejedna sekta