Menu

Londyńska gmina uchwaliła nowe przepisy dla właścicieli psów, przewidujące grzywny za ich łamanie

Londyńska gmina uchwaliła nowe przepisy dla właścicieli psów, przewidujące grzywny za ich łamanie
Nowe zasady m.in. ograniczają liczbę psów, które dana osoba może wyprowadzać na spacer. (Fot. Getty Images)
Jeden z lokalnych samorządów we wschodnim Londynie zatwierdził nowe zarządzenie w sprawie ochrony przestrzeni publicznych (Public Spaces Protection Order - PSPO), które wprowadzi nowe zasady dla właścicieli psów i spacerowiczów na terenie gminy - donosi serwis MyLondon.news.

Rada Tower Hamlets wprowadza PSPO w celu zwalczania antyspołecznych zachowań związanych z psami (ASB) po kilku atakach, które miały miejsce latem 2023 roku.

Po zatwierdzeniu tych przepisów, wprowadzone zostaną nowe zasady, w tym zakaz wyprowadzania psów ze wszystkich ogrodzonych obszarów dla dzieci oraz trzymania psów na smyczy na ulicach i ścieżkach. 

W ramach konsultacji społecznych, które odbyły się między sierpniem a listopadem 2024 r., zebrano 2 267 odpowiedzi od osób - w tym mieszkańców i organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt, takich jak East London Dog Community i RSPCA.

Zgodnie z nowymi zasadami, psy nadal będą mogły swobodnie bawić się bez smyczy we wszystkich parkach i terenach zielonych w gminie. Natomiast następujące zasady będą obowiązywać od jesieni tego roku:

  • zakaz wprowadzania psów do niektórych miejsc, takich jak ogrodzone place zabaw dla dzieci i tereny sportowe,
  • ograniczenie liczby psów, które dana osoba może wyprowadzać na spacer do maksymalnie czterech - chyba że posiada ona licencję na wyprowadzanie psów wydaną przez radę,
  • dbanie o to, by psy były trzymane na smyczy na drogach, chodnikach i terenach komunalnych lub w ich pobliżu,
  • stosowanie się do poleceń upoważnionego urzędnika (np. urzędnika ds. egzekwowania prawa w Tower Hamlets) dotyczących wyprowadzania psów na smyczy, gdy zostanie się o to poproszonym - w tym, gdy spacerowicz nie jest w stanie zapanować nad psem,
  • wprowadzenie stałych kar pieniężnych (FPN) za zanieczyszczanie psimi odchodami, jak również za złamanie wszystkich wyżej wymienionych zasad.

PSPO nie będzie miało zastosowania do osób niewidomych, niesłyszących i osób z niepełnosprawnością fizyczną lub umysłową, które korzystają z psów do pomocy, co jest zgodne z ustawą o równości z 2010 roku.

Według wewnętrznych danych policji, w okresie od kwietnia do października 2024 r. na terenie gminy odnotowano 92 zgłoszenia przestępstw związanych z atakami psów.

Tower Hamlets ma ósmy najwyższy wskaźnik przestępstw związanych z atakami psów spośród wszystkich 32 londyńskich gmin. Gmina ta dołączy do sąsiednich gmin Newham i Hackney, które od wielu lat posiadają PSPO dotyczące kontroli psów.

Czytaj więcej:

UK: Od jutra wchodzi w życie nowe prawo dotyczące właścicieli psów i kotów

BBC: 100 psów miesięcznie jest uśmiercanych od czasu wprowadzenia zakazu hodowli rasy XL bully

DJ, wyprowadzacz psów i homeopata potrzebni w UK jako "wykwalifikowani pracownicy"

XL bullies stanowią połowę psów przejętych i poddanych uśpieniu przez brytyjską policję

    Komentarze
    • 20002
      4 maja, 11:09

      No i bardzo dobrze. Cyrk z tymi siersciuchami w UK. Kota do Polski nie mozna wywieźć bez wydania 500 funtów i zalatwiania "paszportów". Cyrk na resorach

    • TiBi
      4 maja, 12:16

      Co tu uchalac ? Jest przepis o chodowi zwierząt zakazujący, posiadanie nie których zwierząt. Wystarczyło sprawdzic a nie dublować rozporządzenie. Zakaz wyprowadzenia zwierzaków już dawno obowiązuje na terenie zabaw ,obowiązuje też koty .

    • Celestyn76
      4 maja, 14:11

      Zielone ludziki z amstaffami i xl były mają ich zarządzenia w pompie

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 13.06.2025
    GBP 5.0247 złEUR 4.2720 złUSD 3.7056 złCHF 4.5604 zł

    Sport