Menu

Założycielka organizacji PETA wyśle królowi Karolowi swoją szyję. Jej testament szokuje

Założycielka organizacji PETA wyśle królowi Karolowi swoją szyję. Jej testament szokuje
PETA to międzynarodowa organizacja non-profit powstała w roku 1980 z siedzibą w Norfolk w stanie Wirginia, USA. Prezeską i współzałożycielką organizacji jest Ingrid Newkirk. (Fot. PUNIT PARANJPE/AFP via Getty Images)
'Kiedy umrę, mam nadzieję nadal zaskakiwać tych, którzy krzywdzą zwierzęta' – oświadczyła Ingrid Newkirk, założycielka broniącej praw zwierząt organizacji PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), informując o zapisie w swoim testamencie. Aktywistka chce, by części jej ciała zostały rozesłane ludziom, którzy krzywdzą zwierzęta, m.in. królowi Karolowi i Elonowi Muskowi.
Reklama
Reklama

Znana z kontrowersyjnych zachowań i wypowiedzi aktywistka na rzecz praw zwierząt już wiele lat temu wywołała kontrowersje, gdy stwierdziła, że chce, aby po śmierci jej ciało upieczono na grillu, aby przekonać ludzi do niejedzenia mięsa.

Najnowszy pomysł Ingrid Newkirk jest jeszcze bardziej makabryczny. 73-letnia założycielka PETA wyznała bowiem, że zaktualizowała swój testament, umieszczając w nim szereg makabrycznych zapisów. Założycielka PETA chce m.in., by jej szyję wysłać królowi Karolowi, serce Elonowi Muskowi, a tchawicę organizatorom Crufts, największej na świecie wystawy psów.

Jedna z jej nóg ma z kolei trafić do organizatorów wyścigów konnych Grand National na torze Aintree pod Liverpoolem. W ten sposób Newkirk chce zwrócić uwagę na cierpienie zwierząt, które zostają ranne podczas tych zawodów.

Dlaczego aktywistka wzięła na cel króla Karola III? Brytyjski monarcha popiera tradycyjne wyścigi gołębi. Newkirk twierdzi, że ptakom, które przegrały, często po powrocie ukręca się głowy. Dlatego chce, by król, o ile nie wycofa się ze wspierania tych zawodów, dostał jej szyję.

Wystawa Crufts - zdaniem działaczki - promuje rasy psów o nienaturalnie spłaszczonych pyskach... (Fot. OLI SCARFF/AFP via Getty Images)

Pomysł z wysłaniem tchawicy do organizatorów wystawy Crufts też jest symboliczny. Jak przekonuje Ingrid Newkirk, impreza ta promuje hodowlę psów ras brachycefalicznych, czyli o nienaturalnie spłaszczonych pyskach, jak buldogi czy mopsy, co sprawia, że zwierzęta te nieraz przez całe życie mają trudności z oddychaniem.

Część serca założycielki PETA ma trafić do Elona Muska dlatego, że - jak twierdzi aktywistka - on sam nie ma serca, skoro zleca okrutne eksperymenty na zwierzętach w celu opracowania czytającego w myślach implantu mózgowego Neuralink.

"Kiedy na łożu śmierci zapytano Boba Hope'a, gdzie chce być pochowany, podobno odpowiedział: zaskoczcie mnie. Jeśli o mnie chodzi, to mam nadzieję, że nawet po śmierci będę nadal zaskakiwać tych, którzy krzywdzą zwierzęta, prowokując rozmowy o szowinizmie gatunkowym i prowadząc kampanię przeciwko znęcaniu się nad zwierzętami" - wyjaśniła Ingrid Newkirk po tym, jak złożyła instrukcje u prawnika, który ma być wykonawcą jej testamentu.

Wymienione zapisy to nie jedyne dyspozycje Ingrid Newkirk dotyczące części jej ciała w testamencie. Ze swojej skóry aktywistka zaleca zrobić torebki i inną galanterię, by zwiększyć świadomość wykorzystywania zwierząt w ten sposób.

Futrzane czapki Gwardii Królewskiej też budzą niepokój obrońców praw zwierząt... (Fot. DANIEL LEAL/AFP via Getty Images)

Fragment skóry ma też zostać przesłany do brytyjskiego Ministerstwa Obrony w proteście przeciwko noszeniu przez Gwardię Królewską futrzanych czapek ze skóry niedźwiedzia, mimo że dostępne są ze sztucznego futra. Dzieje się tak pomimo deklarowanej przez króla Karola miłości do zwierząt, której przejawem miało być zakazanie królewskim szefom kuchni kupowania foie gras. Przysmak ten - stłuszczona wątroba karmionej siłą gęsi - nazywany jest "torturą w puszce". 

Ponadto Newkirk wyraziła wolę, by jej ucho zostało wysłane królowi Hiszpanii w proteście przeciwko walkom byków, po których matadorzy często obcinają bykom uszy jako trofeum. Z kolei z włosów aktywistki mają zostać zrobione pędzle do golenia, które trafią do firmy Truefitt & Hill. Marka ta słynie z produkcji pędzli z włosia borsuka.

Adresaci kontrowersyjnego testamentu już zabrali głos w tej sprawie. Rzecznik Crufts, Bill Lambert, zapewnił, że organizatorzy wystawy są głęboko zatroskani dobrostanem psów brachycefalicznych i razem z Uniwersytetem Cambridge opracowali i udostępniają za darmo badanie, które pozwala sprawdzić ich efektywność oddechową.

Kontrowersyjny testament szefowej szokuje cały świat - i o to chyba jej chodziło... (Fot. PETA INDRANIL MUKHERJEE/AFP via Getty Images)

"Nie jesteśmy przekonani, by takie makabryczne prowokacje jak ta, pomogły rozwiązać problem nieodpowiedzialnego kupowania i rozmnażania tych popularnych psów" - podkreślił.

Z kolei Ministerstwo Obrony zapewniło, że nie zleca polowań na niedźwiedzie, a tylko wykorzystuje skóry pochodzące z legalnych i licencjonowanych polowań wyłącznie ze ściśle regulowanego rynku w Kanadzie. 

Czytaj więcej:

Działacze na rzecz zwierząt apelują do Karola III, by zmienił szczegół ceremonii koronacji

Znaleziono dowody na to, że Wikingowie podbijający Anglię podróżowali z końmi i psami

Szokujące znęcanie się nad zwierzętami w rzeźni należącej do firmy "Sokołów"

UK: Działacze na rzecz praw zwierząt protestowali w supermarketach przeciw złemu traktowaniu kur

Londyn pierwszym miejscem w Wielkiej Brytanii, w którym będą osiedlane bobry

Ostrzeżenie dla posiadaczy czworonogów w UK. Rośnie liczba przypadków robaczycy płucnej

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.12.2024
    GBP 5.1549 złEUR 4.2739 złUSD 4.1127 złCHF 4.5654 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama