Zmiany w przepisach dotyczących najmu mogą "zdziesiątkować" rynek mieszkań studenckich w Anglii

Stowarzyszenie National Residential Landlords Association (NRLA) stwierdziło, że brak pewności co do dostępności nieruchomości na początku roku akademickiego może spowodować "chaos".
Właściciele wynajmujący mieszkania studentom zazwyczaj oferują 12-miesięczne umowy na czas określony, aby dopasować je do roku akademickiego i mieć gwarancję, że nieruchomości nie pozostaną puste poza okresem trwania zajęć.
Jednak zgodnie z ustawą dotyczącą wynajmu (Renters Reform Bill), która trafiła do parlamentu w zeszłym tygodniu, umowy najmu na czas określony zostaną zniesione i zastąpione umowami na czas nieokreślony, co oznacza, że najemcy będą płacić czynsz co tydzień lub co miesiąc bez ustalonej daty zakończenia umowy.
Zmiany te oznaczają, że najemcy będą musieli jedynie złożyć dwumiesięczne wypowiedzenie, aby opuścić nieruchomość.
Renters Reform Bill: Warning changes could 'decimate' student market https://t.co/0XZpY1tea1
— BBC News (UK) (@BBCNews) May 25, 2023
Ustawa, która ma mieć zastosowanie w Anglii, znosi również tak zwane "eksmisje bez podawania przyczyny", a właściciele mogą eksmitować najemców tylko w określonych okolicznościach, w tym gdy zechcą sprzedać nieruchomość lub gdy oni sami lub członkowie ich rodziny będą chcieli się tam wprowadzić.
Mieszkania studenckie, które są budowane specjalnie na potrzeby studentów, będą zwolnione z tych nowych przepisów, ale inne mieszkania studenckie już nie.
Według "Daily Telegraph", rząd rozważa wprowadzenie zmian w ustawie, aby ułatwić właścicielom wynajmowanie nieruchomości studentom w cyklu rocznym.
NRLA stwierdziła, że zgodnie z obecnymi propozycjami, wynajmujący byliby uzależnieni od tego, czy lokatorzy złożyliby wypowiedzenie w odpowiednim czasie, aby umożliwić nowym studentom wprowadzenie się.
Dyrektor ds. regulacji prawnych tej organizacji, Chris Norris, stwierdził, że rząd powinien wprowadzić przepis umożliwiający właścicielom nieruchomości studenckich rozwiązywanie umów najmu zgodnie z rokiem akademickim.
Renters (Reform) Bill and the impact on higher education from @HEPI_news - agreeing with @NRLAssociation that a change of direction is needed when it comes to student tenancies to avoid market decimation.https://t.co/4Zd5N0b15p via @HEPI_news
— Ben Beadle (@BeadleBen) May 24, 2023
Poseł Partii Pracy, Clive Betts, który jest przewodniczącym komisji ds. mieszkalnictwa w parlamencie, zauważył, że jeśli większa liczba właścicieli nieruchomości opuści sektor wynajmu mieszkań studenckich, pogorszy to istniejący niedobór mieszkań studenckich. Jego zdaniem wszystkie mieszkania studenckie powinny zostać wyłączone z przepisów o najmie na czas określony.
Projekt ustawy nie był jeszcze poddany głosowaniu przez posłów i posłanki, możliwe jest więc wprowadzenie zmian, zanim stanie się on obowiązującym prawem.
Organizacja Universities UK, która reprezentuje ten sektor, również wyraziła obawy, że zniesienie umów najmu mieszkań studenckich na czas określony może podważyć stabilność sektora i zmniejszyć liczbę dostępnych mieszkań.
Tymczasem organizacja National Union of Students twierdzi, że wyłączenie studentów z reformy najmu spowoduje powstanie "gorszej klasy najemców", którzy nie będą korzystać z tych samych zabezpieczeń, co inni najemcy.
Związek dodał, że w ramach obowiązującego systemu najmu na czas określony studenci są zmuszani do płacenia za pokoje, z których nie korzystają w miesiącach letnich lub w przypadku wcześniejszego zakończenia studiów.
Czytaj więcej:
Rząd UK przygotowuje rewolucję w najmie. Co zmieni ustawa Renters Reform Bill?
Średni miesięczny czynsz najmu w Londynie osiągnął nowy rekordowy poziom
Nieuzasadnione eksmisje w Anglii będą zakazane dzięki reformie sektora najmu nieruchomości