Media: Francuski rząd chce wysiedlić bezdomnych i imigrantów z Paryża przed igrzyskami olimpijskimi

Wielu hotelarzy nie chce już przyjmować bezdomnych na koszt państwa, ponieważ spodziewają się napływu klientów podczas przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Rugby i Igrzysk Olimpijskich w 2024 r. – informuje dziennik "Le Figaro".
Prawie 5 tys. pokoi zostało utraconych na tymczasowe zakwaterowanie – podaje deputowana Maud Gatel.
Od połowy marca rząd zaleca prefektom tworzenie "tymczasowych regionalnych ośrodków recepcyjnych" we wszystkich regionach z wyjątkiem Hauts-de-France i Korsyki, w celu "odblokowania ośrodków zakwaterowania" w stołecznym regionie Ile-de- Francja.
I didn't know this: Before the Paris Olympics next year, the French government is moving homeless people and migrants in Paris to other regions of France.... Le transfert des sans-abri de Paris en province suscite inquiétudes et indignations https://t.co/kXnO2ZAJy4 via @LePoint
— Matthew Fraser ðªðº (@frasermatthew) May 24, 2023
Wyznaczone przez rząd miasto Bruz (18 tys. mieszkańców, niedaleko Rennes) wyraziło wczoraj swoje niezadowolenie i sprzeciw wobec przyjmowania imigrantów i bezdomnych – podaje agencja AFP.
Transfery bezdomnych są "przedmiotem politycznej instrumentalizacji, która doprowadziła do gróźb i przemocy" wobec niektórych samorządowców, m.in. mera miasteczka Saint-Brevin-les-Pins, który zrezygnował ze stanowiska po tym, jak podpalono jego dom.
Samorządowcy skarżą się, że brakuje miejsc tymczasowego zakwaterowania, a MSW troszczy się tylko o "wsadzanie bezdomnych do autobusów i wywożenie ich" – podaje "Le Figaro".
Wobec tych praktyk protestuje szef Fundacji Abbe Pierre w Ile-de-France Eric Constantin, ostrzegając przed tworzeniem "nowych obozów dla ludzi", co – według niego - jest niezgodne z ideą igrzysk.
Czytaj więcej:
Paryż chce być pierwszą stolicą z latającymi elektrycznymi taksówkami
Brigitte Bardot: Organizowanie igrzysk olimpijskich to szaleństwo
Paryż: Smakołyki w wiosce olimpijskiej, ale bez wina
Francja: Zanieczyszczenie powietrza w paryskim metrze pięciokrotnie przekracza dopuszczalne normy