Były car Bułgarii z odszkodowaniem. Państwo wypłaci mu 1,63 mln euro
W 2021 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (ETPC) orzekł, że Bułgaria naruszyła prawa majątkowe rodziny, wprowadzając moratorium na komercyjne użytkowanie odzyskanych kilka lat wcześniej przez Sakskoburggotskich lasów w górach Riła na południu Bułgarii. Wczoraj podano sumę odszkodowania. Sąd nakazał również zniesienie moratorium.
Według ETPC, naruszone zostało również prawo byłego cara i jego siostry Marii Luizy Bułgarskiej do sprawiedliwego procesu w kraju. Decyzję o moratorium na użytkowanie lasów przyjął parlament i Symeon oraz jego siostra nie mogli zaskarżyć jej przed sądem.
From 2001 to 2005 the Prime Minister of Bulgaria was Simeon Sakskoburggotski, better known as Simeon V. He reigned as Tsar 1943-1946 before the monarchy was abolished when he was 8 years old.
— Populism Updates (@PopulismUpdates) April 4, 2021
Simeon's party NMSP won 43% of the vote in 2001 but he was voted out next election pic.twitter.com/uQUsnfBDf2
Moratorium wprowadzono w 2009 r., tuż po objęciu władzy przez partię ówczesnego premiera Bojko Borisowa GERB, na podstawie informacji, że Symeon Sakskoburggotski jako premier wykorzystywał swoje stanowisko służbowe dla przyspieszenia procedury odzyskania lasów.
Były car i jego siostra odzyskali majątki po swym ojcu carze Borysie III w 1998 r., kiedy bułgarski Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z konstytucją ustawę z 1946 r. o nacjonalizacji majątków rodziny carskiej. Trybunał wydał ogólne orzeczenie, a Symeon odzyskiwał majątki na mocy oddzielnych wyroków sądowych, które w większości zapadały w latach 2001-2005, kiedy był on premierem.
Symeon i jego siostra odzyskali wówczas pałac Wrana pod Sofią i kilka dworków, jednak wyroki w tych sprawach zostały zaskarżone przez państwo bułgarskie i wciąż stanowią przedmiot sporu sądowego.
Symeon II panował jako car Bułgarii w latach 1943-1946 po nagłej śmierci swojego ojca cara Borysa III. Symeon był małoletni, w związku z czym faktyczna władza spoczywała w rękach rady regentów. W 1946 r. reżim komunistyczny obalił monarchię w Bułgarii, a Symeon wyjechał z kraju wraz z matką i siostrą.
Czytaj więcej:
Bułgaria chce wprowadzić euro od 1 stycznia 2024 r.
Bułgaria, Chorwacja i Rumunia "gotowe, by wstąpić do Schengen"
"Dziennik Gazeta Prawna": Polska w czołówce państw gardzących zdrowiem. Dramatyczne statystyki