Brytyjscy dietetycy: Tosty z fasolką mogą stanowić element zdrowej, zbilansowanej diety

Jedzenie wysoko przetworzonej żywności, takiej jak lody, szynka, chipsy, pieczywo masowej produkcji i płatki śniadaniowe ma związek z szeregiem niekorzystnych dla zdrowia następstw, w tym zwiększonego ryzyka rozwoju niektórych nowotworów, przyrostu masy ciała i chorób serca.
Obecnie organizacja British Nutrition Foundation uznała, że tosty z fasolką wprawdzie są produktem wysoko przetworzonym, ale to popularne danie nadal może być częścią zbilansowanej diety.
Are all ultra-processed foods bad for us or can some be a part of a healthy balanced diet?
— British Nutrition Foundation (@NutritionOrgUK) April 26, 2023
Reviewing the science behind the concept of UPF, we are pleased to share our position statement.
Read it here ⤵️https://t.co/4IHUknIxz4#healthydiet #nutrition #research pic.twitter.com/3irGwxgJIN
Według jej specjalistów, część pokarmów, które są wysoko przetworzone - w tym chleb razowy, pełnoziarniste płatki śniadaniowe, fasolka konserwowa, sosy do makaronów na bazie pomidorów i jogurty owocowe - mogą stanowić "praktyczne i niedrogie źródło niektórych ważnych składników odżywczych".
"Wspaniale jeśli możemy gotować od podstaw, kiedy mamy na to czas, ale wiem, że dla mnie, jako pracującego rodzica, często nie jest to możliwe. Dlatego musimy zadbać o to, by zdrowe odżywianie było prostsze i bardziej przystępne, a nie trudne i drogie. Wybór zdrowszej przetworzonej żywności jest jednym ze sposobów, który może pomóc ludziom dostosować zdrowe odżywianie do ich stylu życia" – podkreśliła rzeczniczka British Nutrition Foundation Bridget Benelam.
Nowe badania przeprowadzone przez organizację Foundation sugerują, że coraz więcej osób jest świadomych znaczenia pojęcia "wysoko przetworzona żywność" i jest skłonnych ograniczać spożywanie takich produktów.
Can a healthy diet can include some processed foods?
— British Nutrition Foundation (@NutritionOrgUK) April 26, 2023
We surveyed over 2000 adults to see what they thought
Visit https://t.co/WTD6Zif4rF to learn more about this & more!#healthydiet #nutrition #research @YouGov pic.twitter.com/uhKbaGf4RS
Sondaż z 2021 roku, przeprowadzony przez YouGov na zlecenie British Nutrition Foundation, wykazał, że trzech na dziesięciu (30%) z 2 000 dorosłych Brytyjczyków spotkało się z tym sformułowaniem. Badanie, powtórzone w 2023 roku, wykazało, że w ciągu dwóch lat świadomość ta wzrosła, a już 46% przyznało, że słyszało o wysoko przetworzonej żywności.
W 2021 roku jedna czwarta ankietowanych (25%) oświadczyła, że stara się ograniczyć taką żywność w swojej diecie, ale już w 2023 roku odsetek ten wzrósł do 33%.
Żywność wysoko przetworzona powstaje głównie z substancji wyodrębnionych z produktów spożywczych, takich jak tłuszcze, skrobia, cukry i tłuszcze utwardzone, a także może zawierać sztuczne barwniki i aromaty. Przykładami takich produktów są mrożone posiłki, napoje bezalkoholowe, hot dogi i wędliny, fast foody, paczkowane ciastka, ciasteczka i słone przekąski.
Czytaj więcej:
W obliczu kryzysu kosztów utrzymania klienci w UK przestawiają się na zakup mrożonej żywności
Inflacja żywności w UK znów wysoka. Ceny sera podskoczyły o 80 proc.
Brytyjczycy częściej niż kiedykolwiek korzystają z banków darmowej żywności