Pół miliona landlordów w UK może opuścić rynek nieruchomości w najbliższych latach

Około 140 000 landlordów sprzedało swoje nieruchomości i opuściło rynek nieruchomości w zeszłym roku po osiągnięciu wieku emerytalnego - wynika z badań przeprowadzonych przez agencję nieruchomości Hamptons.
Przewiduje się, że przez najbliższe pół dekady będzie ich przybywać niemal 100 000 rocznie.
Zjawisko wycofywania się właścicieli mieszkań z rynku może spowodować wzrost czynszów, ponieważ spadnie liczba dostępnych mieszkań na wynajem.
ð¡ Nearly half a million landlords are expected to sell up in the next five years, as the baby boomer generation retires and cashes in their nest eggshttps://t.co/OPhuRF1bGp
— The Telegraph (@Telegraph) April 17, 2023
Wysokie ceny, rosnące stopy procentowe i rosnąca biurokracja oznaczają, że nowi właściciele nieruchomości kupowanych na wynajem nie zastępują w takim samym tempie tych, którzy odchodzą z rynku.
Pierwszy kredyt hipoteczny typu "buy-to-let" (zakup z przeznaczeniem na wynajem - przyp. red.) został udzielony w 1996 roku i wielu nabywców przeniosło się na ten rynek, traktując to jako inwestycję na własną starość.
Ponad połowa wynajmowanych nieruchomości obciążonych kredytem hipotecznym została nabyta w ciągu 11 lat od wprowadzenia tego typu kredytów, a wiele z tych osób, które jako pierwsze zdecydowały się na taki krok, teraz się wycofuje.
Średni wiek właścicieli nieruchomości kupowanych na wynajem wynosi obecnie 60 lat, a w ciągu kolejnych pięciu lat około 96 000 inwestujących w nieruchomości będzie co roku przechodzić na emeryturę.

Oczekuje się, że wielu z nich raczej sprzeda swoją nieruchomość, niż będzie nią dalej zarządzać na emeryturze. Zmiany w systemie podatkowym i w przepisach oznaczają również, że "niektórzy właściciele stwierdzają, że po prostu nie chcą mieć z tym kłopotów" - twierdzi Aneisha Beveridge, szefowa badań w Hamptons.
Właściciele przechodzący na emeryturę stanowią prawie trzy czwarte osób sprzedających nieruchomości kupowanych na wynajem w zeszłym roku - wynika z danych Hamptons.
Prawie połowa nieruchomości "buy-to-let" sprzedanych w zeszłym roku została kupiona co najmniej 15 lat wcześniej, a w 2018 r. stanowiły one jedną trzecią.
Przewidywana fala wycofujących się z rynku emerytów prawdopodobnie wypchnie sprzedaż nieruchomości "buy-to-let" na nowy szczyt w nadchodzących latach – przewiduje Hamptons. Jednak wiele z nich prawdopodobnie zostanie zakupionych jako domy na własny użytek, a nie jako nieruchomości do wynajęcia.

Gwałtownie rosnące ceny domów i wzrost stóp procentowych sprawiły, że rynek "buy-to-let" nie jest już dostępny dla wielu młodszych pokoleń. Osobne badania przeprowadzone przez Hamptons wykazały, że wysokie stopy procentowe przekreśliły nadzieje na stworzenie portfela inwestycyjnego typu "buy-to-let" w czterech na pięć gmin w kraju.
Z reguły osoby nabywające nieruchomości na wynajem kupowały je, wykorzystując kapitał z posiadanych nieruchomości, aby zaciągnąć nowe kredyty hipoteczne.
W zeszłym roku właściciele nieruchomości zakupionych inwestycyjnie w każdej z gmin w Anglii i Walii mogliby uzyskać większe dochody, gdyby przeznaczyli 100 000 funtów na wpłatę 25-proc. depozytu na nową nieruchomość, która przynosiłaby im dochody z najmu. Przy dzisiejszych stawkach większość z nich mogłaby jednak ponieść straty na takiej samej transakcji.
Czytaj więcej:
Wzrost cen na rynku nieruchomości w UK spowalnia, ale ceny najmu wzrosły najsilniej od 2016 r.
Eksperci w UK radzą jak obniżyć wysokość rat kredytu hipotecznego
UK: Liczba domów dostępnych pod wynajem spadła o jedną trzecią
Niespodziewany wzrost cen domów w UK
Właściciele nieruchomości w UK będą musieli uzyskiwać pozwolenie na ich krótkoterminowy wynajem?