Francja: Wieża Eiffla zamknięta z powodu strajków w stolicy

"Przemoc, której byliśmy świadkami w ostatnich tygodniach, ma już bezpośrednie konsekwencje dla sytuacji ekonomicznej podmiotów w sektorze handlu, hoteli i restauracji, a także w całej turystyce" – podkreśliła ostatnio Olivia Gregoire, francuska minister turystyki.
"Szkoda by było, gdyby te dobre dane (dot. ostatniego ożywienia w turystyce – przyp.red.) zostały podważone przez nagły spadek obrotów związany po raz kolejny z kilkoma osobami, które sieją przemoc" – dodała.
FRANCE - Parisð¥
— Bernie's Tweets (@BernieSpofforth) March 28, 2023
The people say NO and it’s glorious. This is the will of the people.
pic.twitter.com/hx1tUQzsSM
Zaraz po godz. 14 :00 wyruszył z placu Republiki marsz w Paryżu przeciwko reformie emerytalnej. Jest to centralny punkt wtorkowych protestów, które mają miejsce w całym kraju. Przed jego rozpoczęciem policja przeszukiwała losowo wybranych demonstrantów.
Pod koniec demonstracji policja spodziewa się zamieszek, jak to miało miejsce w poprzednim tygodniu. Związki zawodowe są zaniepokojone brakiem własnej służby bezpieczeństwa, która mogłaby zapobiec przenikaniu radykałów w głąb marszu.
W całej Francji zmobilizowano 13 tys. policjantów i żandarmów, w tym 5,5 tys. w samym Paryżu. Masowe protesty spodziewane są m.in. w Nantes, Lyonie, Marsylii, Lille, Bordeaux, Nicei, Rennes, Montpellier i Tuluzie.
Według szacunków służb, na ulice w wielu francuskich miastach wyjdzie dziś od 650 do 900 tys. demonstrantów. Tylko w Paryżu może protestować nawet 100 tys. osób.
Czytaj więcej:
Problemy z renowacją wieży Eiffla w Paryżu, władze rozważają czasowe zamknięcie zabytku
Francja: Puryści językowi pozwali do sądu zarząd katedry Notre-Dame za preferowanie j. angielskiego
Francja: Rekordowa liczba demonstrantów w Paryżu. W całym kraju na ulice wyszło ponad milion osób