Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rada Europejska przyjmuje do wiadomości nakaz aresztowania Putina wydany przez MTC

Rada Europejska przyjmuje do wiadomości nakaz aresztowania Putina wydany przez MTC
W ubiegłym tygodniu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Oznacza to, że formalnie jest on poszukiwany w 123 krajach. (Fot. ALEKSEY BABUSHKIN/Sputnik/AFP via Getty Images)
Rada Europejska przyjęła do wiadomości wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTC) nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina - oświadczyli wczoraj unijni przywódcy zgromadzeni na spotkaniu w Brukseli.

"Rosja musi natychmiast przerwać swoją agresję oraz całkowicie i bezwarunkowo wycofać wszystkie swoje siły zbrojne i sprzymierzeńców z całego terytorium Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach. Międzynarodowe prawo humanitarne, w tym dotyczące traktowania jeńców wojennych, powinno być przestrzegane. Rada Europejska zdecydowanie potępia przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć.

Rosja musi natychmiast zapewnić bezpieczny powrót Ukraińców przymusowo wywiezionych lub deportowanych do Rosji, w szczególności dzieci. W tym kontekście Rada Europejska przyjmuje do wiadomości wydane ostatnio przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazy aresztowania prezydenta Rosji i jego pełnomocnika ds. praw dziecka za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji i wywożeniu ukraińskich dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji" - czytamy w konkluzjach obrad szczytu dotyczących Ukrainy, które zostały opublikowane na stronie Rady Europejskiej.

Szefowie państw i rządów przypomnieli, że UE jest zaangażowana w działania mające na celu pociągnięcie sprawców "do pełnej odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i inne najpoważniejsze zbrodnie popełnione w związku z agresją Rosji na Ukrainę, w tym poprzez ustanowienie odpowiedniego mechanizmu ścigania (sprawców) zbrodni agresji, który jest przedmiotem troski całej społeczności międzynarodowej".

Dwudniowy szczyt 27 przywódców Unii Europejskiej w Brukseli poświęcony jest dalszemu wsparciu UE dla Ukrainy, gospodarce, energii i migracji. (Fot. JOHN THYS/AFP via Getty Images))

W tym kontekście Rada Europejska z zadowoleniem przyjęła porozumienie w sprawie utworzenia nowego Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie (ICPA) w Hadze, które zostanie połączone z istniejącym wspólnym zespołem dochodzeniowo-śledczym wspieranym przez Eurojust (agencja Unii Europejskiej o charakterze prokuratorskim).

Unijni liderzy podkreślili potrzebę zwiększenia wysiłków w celu zapewnienia skutecznego wdrożenia istniejących już sankcji na szczeblu europejskim i krajowym oraz zapobiegania i przeciwdziałania obchodzeniu sankcji w państwach trzecich.

"Rada Europejska zwraca się do Rady UE i Komisji Europejskiej o wzmocnienie wszystkich niezbędnych instrumentów egzekwowania oraz o wypracowanie wraz z państwami członkowskimi w pełni skoordynowanego podejścia w tym celu" - czytamy w konkluzjach.

Przywódcy zapewnili, że Unia będzie nadal udzielać Ukrainie i jej obywatelom wsparcia politycznego, gospodarczego, wojskowego, finansowego i humanitarnego - tak długo, jak będzie to konieczne.

Czytaj więcej:

Władimir Putin objęty nakazem aresztowania przez Trybunał w Hadze

Kanclerz Scholz w "Rheinische Post”: Regularnie rozmawiam z Putinem

Rosja oferuje Chinom surowce w zamian za przychylną postawę wobec inwazji na Ukrainę

Wielka Brytania: Putin kłamie twierdząc, że pociski ze zubożonym uranem to broń jądrowa

  Komentarze
  • G
   25 marca, 09:58

   Putin stworzył ludziom wiezienie we własnym kraju , boja sie publicznie wypowiadać i sprzeciwiać jego reżimowi , teraz sam jest więźniem , wychyli nos za granice i siedzi w pace !

  • Mega-X
   27 marca, 14:01

   Idioto a co masz w w tak zwanych krajach psudodemokratycznych co nie maja nic wspolnego z prawdziwa demokracja , lud wychodzi na ulice a rzad robi swoje majac w dupie glos ludu , zobacz co sie dzieje we Francji i Niemieczech i innych krajach UE , co sie dzialo w USA , co sie dzialo i dzieje w Polsce olewajac dzis rolnikow , zobacz jakie sa podatki w Rosji a w krajach UE i USA , dlaczego w UE i USA wszystko drozeje a w Rosji jest jak bylo i kto tu jest wiezniem wlasnych rzadow , nawet swiatowe banki bankrutuja a to jeszcze nie koniec bo szykuje sie prawdziwa katastrofa zachodu .

  • Czytelnik anonimowy
   28 marca, 15:21

   Jednak wole taka demorkracje niz dyktaturę Putina. Zawsze mozesz sie przenieść do Rosji jesli uwazasz, ze tam lepiej . Putin przyjmie każdego ochotnika na mięso armatnie .

  Dodaj komentarz
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł

  Sport