Irlandia: "Bestia ze Wschodu 2" może pojawić się jeszcze w tym miesiącu

Meteorolodzy po obu stronach Morza Irlandzkiego uważnie obserwują pojawienie się zjawiska atmosferycznego określanego mianem nagłego ocieplenia stratosferycznego (SSW), które według prognoz ma nastąpić w ciągu najbliższego tygodnia.
Klimatolog z Met Éireann, Paul Moore, wyjaśnił, że zjawisko to występuje, gdy wiatry strefowe, które krążą równolegle do równika na wysokości około 30 km i na szerokości geograficznej 60 stopni na północ, odwracają się z zachodu na wschód - powodując, że temperatura w stratosferze nad regionami polarnymi znacznie wzrasta w ciągu zaledwie kilku dni.
‘Beast from the East 2’ a possibility later this month as Sudden Stratospheric Warming event looms https://t.co/C9u0fHdOYz
— Independent.ie (@Independent_ie) February 10, 2023
Przemieszczenie to może spowodować, że prąd strumieniowy będzie "bardziej zakręcony" - tłumaczy brytyjskie Met Office - co z kolei może doprowadzić do powstania dużego obszaru blokującego układ wysokiego ciśnienia, który może doprowadzić do zaistnienia mroźnej, suchej pogody w Irlandii, Wielkiej Brytanii i północnej Europie.
Tzw. "Bestia ze Wschodu" - śnieżyca, która uderzyła pod koniec lutego 2018 r., była spowodowana wystąpieniem SSW, co spowodowało poważne naruszenie modeli klimatycznych w niższym spektrum atmosfery, znanym jako troposfera "i doprowadziło bezpośrednio do obniżenia poniżej średniej temperatur w Irlandii w lutym i marcu 2018 r. - w tym bardzo silnego uderzenia zimna ze wschodu, którego kulminacją był sztorm Emma pod koniec lutego i na początku marca 2018 r.".
W ostatnich latach część zjawisk związanych z intensywnym mrozem miała powiązania ze skutkami działania SSW na powierzchni, jak np. ekstremalne opady śniegu pod koniec 2009 i 2010 roku.
Zazwyczaj potrzeba od dwóch do trzech tygodni, aby wystąpienie zjawiska SSW wpłynęło na pogodę, ale "przypadki silnego SSW zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia mroźniejszych niż zwykle warunków pogodowych nad północną i północno-zachodnią Europą przez kilka tygodni do kilku miesięcy po zdarzeniu, choć tego nie gwarantują" – dodał Moore.
Zastrzegł jednak, że "każde zjawisko SSW jest inne" i nie wszystkie powodują takie zakłócenia.
Tymczasem profesor Adam Scaife, szef prognoz długoterminowych w brytyjskim Met Office stwierdził, że prawdopodobnie doświadczymy kolejnego przypadku zjawiska SSW w najbliższych dniach, jednak czy doprowadzi ono do kolejnej fali zimy za kilka tygodni, jeszcze trudno przewidzieć.
"Obecnie istnieje ponad 80 proc. szans na wystąpienie zjawiska SSW na dużą skalę. Jakikolwiek jego wpływ na pogodę w Wielkiej Brytanii jest najbardziej prawdopodobny pod koniec lutego i marca" - przekazał "Belfast Telegraph".
Czytaj więcej:
Meteorolodzy zapowiadają prawdziwy atak zimy w Polsce, śnieżyce i siarczyste mrozy
Potężna burza śnieżna w USA. Wiele ofiar śmiertelnych
Atak zimy w USA: Niezwykłe historie pomocy w śnieżycach
Co to jest wir polarny? Najnowsza prognoza pogody dla Wielkiej Brytanii
Atak śnieżycy w Austrii. Tysiące domów bez prądu, wypadki na drogach i zagrożenie lawinowe
USA: Nowojorczycy od pół wieku nie czekali tak długo na śnieg jak obecnie
Prognoza pogody: Do Londynu zbliża się fala opadów śniegu