Menu

38 proc. Amerykanów nie leczy się z powodu dużych kosztów opieki zdrowotnej

38 proc. Amerykanów nie leczy się z powodu dużych kosztów opieki zdrowotnej
Liczba oszczędzających na opiece medycznej Amerykanów wzrosła do rekordowych poziomów. (Fot. Getty Images)
Rekordowy odsetek 38 proc. Amerykanów zrezygnowało w 2022 roku z leczenia ze względu na wysokie koszty. Najbardziej cierpią na tym osoby o niższych dochodach, młodsi dorośli i kobiety - wynika z opublikowanego wczoraj sondażu Gallupa.

Ogółem 38 proc. ankietowanych stwierdziło, że sami zrezygnowali lub odłożyli na później starania o opiekę medyczną z powodu jej wysokich kosztów. Stanowi to najwyższy odsetek od 22 lat.

Według Gallupa liczba osób odkładających leczenie z powodu "bardzo" lub "w pewnym stopniu" poważnych schorzeń gwałtownie wzrosła do 27 proc. 11 proc. zrezygnowało z leczenia z powodu mniej poważnych schorzeń.

Mieszkańcom Stanów Zjednoczonych coraz trudniej jest pozwolić sobie na opiekę medyczną, nawet jeśli mają ubezpieczenie zdrowotne zapewniane przez pracodawcę.

Naukowcy z New York University odkryli, że w ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła liczba oszczędzających na opiece medycznej Amerykanów, nawet jeśli dysponują ubezpieczeniem zdrowotnym poprzez zakład pracy. Nie pokrywa ono najczęściej w całości wielu wydatków na ten cel.

Agencja prasowa UPI zauważyła, że badania specjalistycznego czasopisma "Journal of the American Medical Association" (JAMA) nie określiły jednoznacznych przyczyn tego zjawiska. Wskazywały jednak na rosnące koszty opieki zdrowotnej i dążenia ubezpieczycieli, by przesunąć większą część płatności za leczenie na konsumentów.

Czytaj więcej:

USA: Najbardziej zakaźny wariant koronawirusa XBB.1.5 grozi nową falą Covid-19

    Kurs NBP z dnia 18.04.2025
    GBP 4.9983 złEUR 4.2823 złUSD 3.7661 złCHF 4.5982 zł

    Sport