Dzieci w Estonii otrzymają prawo do samodzielnej decyzji o szczepieniach?
"Z zadowoleniem przyjmujemy zainicjowany przez ministerstwo spraw społecznych projekt rozporządzenia, którego celem jest ujednolicenie zasad organizowania szczepień ochronnych. Szczepienia te muszą uwzględniać prawo dziecka do podejmowania decyzji" - przekazali w oświadczeniu lekarze i pielęgniarki.
Pracownicy estońskiej służby zdrowia zwrócili uwagę na to, że niejasność obecnych przepisów doprowadziła do sytuacji, w której część pielęgniarek kieruje się zdaniem dziecka, inne natomiast podejmują się szczepienia wyłącznie za zgodą rodziców.
Lekarze i pielęgniarki poparli zapis projektu mówiący, że 14-letnie dziecko jest już na tyle dojrzałe, że może samodzielnie decydować o swoim leczeniu.
"Szczepienie leży w najlepszym interesie dziecka, ponieważ tylko w ten sposób można zapewnić ochronę przed chorobami zakaźnymi. Każde dziecko ma prawo do otrzymywania popartych naukowo informacji o szczepieniach" - zaznaczono we wspólnym apelu.
Możliwość wyłączenia rodziców z decyzji o otrzymaniu przez dziecko szczepienia skrytykował m.in. Estoński Związek Rodziców. "Nie akceptujemy zmian, które dają pielęgniarkom szkolnym prawo do szczepienia dzieci wbrew woli ich rodziców" - zastrzeżono w oświadczeniu.
Czytaj więcej:
Anglia: Już 9 dzieci zmarło na anginę. Rząd rozważa podawanie antybiotyków
Dopuszczono szczepionkę przeciw Covid-19 dla dzieci w UK poniżej pięciu lat
UK: Wzrosła liczba zgonów dzieci z powodu inwazyjnej formy paciorkowca