Menu

"Rzeczpospolita": Polskie matki na rynku pracy nadal nie mają łatwo

"Rzeczpospolita": Polskie matki na rynku pracy nadal nie mają łatwo
Pracujące matki są dyskryminowane na rynku pracy w Polsce? (Fot. Getty Images)
Pracujący rodzice wciąż mają w firmach pod górkę – wynika z najnowszych badań. By to naprawić, konieczna jest głęboka zmiana kultury organizacyjnej w polskim biznesie – wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na które powołuje się 'Rzeczpospolita'.

Jak możemy przeczytać, choć przez ostatnie lata zaszło wiele pozytywnych zmian, wciąż jednak obowiązki rodzicielskie obciążają przede wszystkim kobiety, co zmniejsza ich aktywność zawodową.

"Dostępność dobrych przedszkoli i żłobków jest za mała, a rynek pracy nieprzyjazny dla rodziców małych dzieci, zwłaszcza matek. Pokazuje to bardzo niski odsetek kobiet, które podejmują pracę w niepełnym wymiarze – w Polsce to tylko 7 proc., podczas gdy np. w Szwajcarii 63 proc." - zauważono w gazecie.

Łączenie pracy zawodowej z macierzyństwem może być nie lada wyzwaniem. (Fot. Getty Images)

Z badań PIE wynika, że ok. 40 proc. rodziców nie ma żadnej możliwości elastycznego regulowania czasu pracy, a 50–60 proc. musi pozostawać w dyspozycji poza standardowymi godzinami.

60 proc. ojców i 30 proc. matek spodziewa się zaś nieprzyjaznej reakcji szefa na informację o planowanym urlopie rodzicielskim - podano.

Czytaj więcej:

Raport: Samotni rodzice w UK "pomijają posiłki z powodu inflacji"

Raport: Darmowe przedszkola dla dzieci w UK sposobem na naprawę gospodarki?

Co 4. dziecko w UK oferuje rodzicom kieszonkowe, aby wspomóc ich finansowo

    Kurs NBP z dnia 18.04.2025
    GBP 4.9983 złEUR 4.2823 złUSD 3.7661 złCHF 4.5982 zł

    Sport