Włochy: Najwyższy poziom jakości życia w Bolonii, Bolzano i Florencji

W opracowaniu rankingu wzięto pod uwagę takie czynniki, jak poziom usług, oświaty, szkolnictwa wyższego, bezpieczeństwa, innowacje, sytuacja na rynku pracy, aktywność biznesu.
W porównaniu z poprzednim rokiem Bolonia poprawiła swoje notowania o pięć miejsc i potwierdziła swój prymat z lat 2000, 2004, 2011 i 2020.

Burmistrz Matteo Lepore tak na łamach gazety wyjaśnił sukces Bolonii: "jego sekretem jest wysoki poziom dobrobytu społecznego i kulturalnego, zagwarantowanego przez miasto małe, liczące 400 tysięcy mieszkańców, ale otwarte na świat, bo jest międzynarodowym skrzyżowaniem dróg".
Zauważa się, że duży wpływ na pozycję stolicy Emilii-Romanii ma też tamtejszy uniwersytet - najstarsza uczelnia świata zachodniego, założona w 1088 roku.
Bolzano w Trydencie-Górnej Adydze, sklasyfikowane na drugiej pozycji już po raz dziewiąty, pięć razy prowadziło w rankingu. Trzecia Florencja jeden raz zajmowała pierwsze miejsce.
Poza podium na kolejnych w tym roku miejscach znalazły się: Siena, Trydent, Aosta i Triest.

Odnotowano spadek notowań metropolii, co wiąże się ze skutkami wojny na Ukrainie i wyraźnym wzrostem kosztów życia.
Mediolan zajmuje 8. miejsce w rankingu i spadł o 6 pozycji w porównaniu z poprzednim zestawieniem. Rzym - 31. (spadek o 18 miejsc), a Turyn - 40. (spadek o 9 miejsc). Na 98. miejscu jest Neapol, a na ostatnim 107. - Crotone w Kalabrii.
Czytaj więcej:
Zatłoczona Wenecja zaczyna wprowadzać sposoby na ograniczenie liczby turystów
Włochy: Tłumy turystów wróciły do Mediolanu, burmistrz mówi o cudzie