Menu

Polskie uczelnie w THE World University Rankings 2023

Polskie uczelnie w THE World University Rankings 2023
Polskie media zwracają uwagę na fakt, że raz pierwszy w rankingu pojawiła się Politechnika Opolska. (Fot. Twitter/@PolitechnikaOpo)
W najnowszym światowym rankingu THE World University Rankings 2023 znalazły się 32 polskie uczelnie. Jak ocenił prof. Grzegorz Królczyk z Politechniki Opolskiej, dziewiąte miejsce w gronie polskich uczelni jest szczególnym wyróżnieniem dla politechniki.

Tylko 32 polskie uczelnie wyższe zakwalifikowano do najnowszej edycji światowego rankingu The World University Rankings 2023. Politechnika Opolska jest na dziewiątej pozycji w Polsce. W tegorocznym rankingu przeanalizowano ponad 121 mln cytowań z ponad 15,5 mln publikacji badawczych i uwzględniono odpowiedzi na ankiety od 40 tys. naukowców z całego świata.

W sumie do rankingu zebrano ponad 680 tys. danych z ponad 2,5 tys. instytucji, które je przesłały.

W klasyfikacji światowej rankingu Politechnika Opolska zajmuje miejsce w przedziale 1 201-1 500 obok takich ośrodków, jak: AGH, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Politechnika Śląska, Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, KUL w Lublinie, SGGW, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Uniwersytet Wrocławski.

W przedziale 1 501+ znalazły się takie uczelnie, jak: Politechnika Białostocka, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, UMCS, Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Politechnika Rzeszowska, SGH, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Politechnika Wrocławska.

"Już sam fakt zaklasyfikowania danej uczelni w rankingu jest niebywałą nobilitacją. To największy, ogólnoświatowy ranking uczelni akademickich obejmujący ponad 100 krajów. Politechnika Opolska nie tylko została po raz pierwszy ujęta w rankingu, ale w klasyfikacji polskich uczelni zajęła 9 miejsce na 32 ośrodki naukowe" - podkreślił prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

Ranking bierze pod uwagę takie kryteria, jak: jakość kształcenia i środowiska uczenia się (teaching) - 30 proc., jakość prowadzonych badań (research) - 30 proc., wpływ prowadzonych badań - 30 proc., perspektywy międzynarodowe: pracownicy, studenci i badania (international outlook) – 7,5 proc. oraz transfer wiedzy (international outlook) – 2,5 proc.

Czytaj więcej:

Spada popularność studiów w UK wśród Polaków. Rośnie nowy faworyt

Holandia: Uniwersytety apelują do studentów, aby nie przyjeżdżali bez zapewnionego mieszkania

Cztery polskie uczelnie znalazły się w światowym rankingu

    Kurs NBP z dnia 25.04.2025
    GBP 5.0033 złEUR 4.2688 złUSD 3.7611 złCHF 4.5278 zł

    Sport