Mężczyźni w UK trzy razy częściej niż kobiety powodują kolizje drogowe, których ofiarami są piesi

Kierowcy płci męskiej prawie trzy razy częściej niż kobiety biorą udział w kolizjach drogowych, w których giną lub doznają poważnych obrażeń piesi. Różnica ta pogłębiła się w ciągu ostatniej dekady - zauważa "The Guardian" w oparciu o analizę rządowych danych dotyczących wypadków drogowych i podróży.
Okazuje się, że w 2020 r. i pierwszej połowie 2021 r. 4 363 kierowców płci męskiej uczestniczyło w kolizjach, w których ucierpieli piesi, podczas gdy w przypadku kobiet było to 1 473 przypadków.
Uwzględniając podróże samochodem, furgonetką, motocyklem i innymi pojazdami prywatnymi, odpowiada to 2,8 mln poważnych kolizji na każde 10 mln podróży, gdy za kierownicą siedzieli mężczyźni.

Dane liczbowe – które wykluczają przypadki, w których płeć kierowcy nie była znana lub zarejestrowana – pokazują, że mężczyźni częściej ranią lub zabijają pieszych, począwszy od co najmniej 2002 r., kiedy zaczęto rejestrować porównywalne dane dotyczące liczby podróży.
Oprócz tego, że częściej uderzają w pieszych, mężczyźni częściej także giną w kolizjach drogowych. Jak wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Transportu, wśród osób (w tym kierowców), które zginęły we wszystkich wypadkach drogowych w 2021 r., 78% stanowili mężczyźni.
Badanie przeprowadzone przez organizację charytatywną Brake w 2020 r. wykazało, że mężczyźni trzy razy częściej jeżdżą z prędkością przekraczającą dozwoloną prędkość niż kobiety. Prawie 30% kierowców płci męskiej przyznało się do jazdy z prędkością powyżej 100 mil na godzinę – jest to ponad trzykrotnie więcej niż kobiety (9%).
"W poprzednich badaniach odkryliśmy, że mężczyźni są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka, na przykład poprzez przekroczenie prędkości. Wiemy także, że obraźliwe i agresywne zachowania ze strony kierowców częściej dotyczą mężczyzn niż kobiet" - podsumowuje Mary Williams, dyrektor Brake.
Czytaj więcej:
Cztery duże zmiany w kodeksie drogowym w UK