Menu

Polska: Coraz więcej osób potrzebuje pomocy psychiatrycznej

Polska: Coraz więcej osób potrzebuje pomocy psychiatrycznej
Wielu Polaków nie radzi sobie z obciążeniem psychicznym, jakie wywołuje życie w obecnych czasach, ale tylko część z nich zgłasza się po profesjonalną pomoc... (Fot. Getty Images)
Obciążenia wynikające ze zwiększonej presji społecznej, tempa życia, niestabilnej sytuacji finansowej oraz wojny w Ukrainie spowodowały 'wybuch' zaburzeń psychicznych u pacjentów – informuje specjalista psychiatrii dr Konrad Leksa, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Kielcach.
Reklama
Reklama

Dr Konrad Leksa, specjalista psychiatrii i kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Kielcach zwrócił uwagę, że zwiększona presja społeczna związana z tempem życia ma swoje odzwierciedlenie w kondycji psychicznej Polaków.

"Obecnie człowiek jest traktowany zadaniowo i przedmiotowo, ma swoje założenia sprzedaży, słupki, procenty, każdy jest zagoniony, nie ma czegoś takiego jak higiena pracy, natomiast jest permanentny stres" – zauważył dr Leksa.

"Do tego dochodzą obciążenia prywatne: choroby, problemy rodzinne, a dodatkowo negatywne przekazy medialne. Jesteśmy bombardowani informacjami o niestabilnej sytuacji finansowej, rosnących kosztach kredytów oraz zagrożeniach wynikających z wojny u naszych wschodnich sąsiadów. Te wszystkie obciążenia sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na wystąpienie dysfunkcji i zaburzeń psychicznych, reakcji depresyjnych i zaburzeń adaptacyjnych. Obecnie obserwujemy, że to nie jest wzrost, to jest wybuch takich zaburzeń" – ostrzegł.

Gabinety oferujące pomoc psychologiczną są teraz szczególnie potrzebne... (Fot. Getty Images)

Zgłaszalność do specjalistów psychologów i psychiatrów wzrosła o kilkaset procent. "W swoim gabinecie obserwuje, że każdy, bez względu na rodzaj sprawowanej funkcji, pracy, działalności, wieku, ocenia bardzo negatywnie tę niestabilność, płynącą i otaczającą nas z każdej strony. To powoduje osłabienie naturalnych wzmocnień. Jesteśmy tylko ludźmi, to wszystko przeżywamy" – zaznaczył specjalista.

Wskazał przy tym, że głównym czynnikiem wzmacniającym jest oparcie społeczne wśród bliskich i przyjaciół. "Dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy mieli wokół siebie osoby, z którymi możemy podzielić się naszymi trudnościami. Na zasadach self-service uzyskać wsparcie w oczach innych, żebyśmy nie zostawali sami z takimi problemami. Kiedy widzimy, że ta nasza dysfunkcja jest znaczna i że zwykłe możliwości wsparcia przy natłoku bardzo ciężkich zewnętrznych sytuacji, niestety nie dają już rady, proszę nie mieć obiekcji i zgłosić się do specjalisty, czy takiego ośrodka jak Centrum Zdrowia Psychicznego" - zaapelował.

Różnych zaburzeń psychicznych doświadcza w swoim życiu ponad 25 proc. Polaków - takie są wyniki badań prowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii.

Czytaj więcej:

CBOS: Polacy oceniają warunki życia w Polsce jako szkodliwe dla zdrowia psychicznego

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.12.2024
    GBP 5.1726 złEUR 4.2927 złUSD 4.0803 złCHF 4.6089 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama