Menu

Raport: Ponad połowa pracowników oczekuje większej liczby dni urlopu

Raport: Ponad połowa pracowników oczekuje większej liczby dni urlopu
Polscy pracownicy chcieliby większej puli dni urlopowych, by nie ulec wypaleniu zawodowemu. (Fot. Getty Images)
Ponad połowa polskich pracowników oczekuje większej liczby dni urlopu, by zapobiec wypaleniu zawodowemu, a 36 proc. większego wsparcia od pracodawców w zakresie zdrowia psychicznego - wynika z raportu 'Czego pragną pracownicy'.
Reklama
Reklama

Jak wskazano w raporcie Manpower Group "Czego pragną pracownicy", ponad połowa (51 proc.) pracowników uważa, że w zapobieganiu wypalenia zawodowego pomocna byłaby większa pula dni urlopowych, a 44 proc. wskazało na zapewnienie przez pracodawcę elastycznego czasu i miejsca pracy.

39 proc. zatrudnionych chciałoby się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności, a 36 proc. oczekiwałoby od organizacji dodatkowych dni wolnych w celu zadbania o zdrowie psychiczne. 36 proc. polskich pracowników oczekuje od swoich pracodawców większego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego - podano.

Duża część pracowników oczekuje od swoich pracodawców większego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. (Fot. Getty Images)

Według ekspertki Manpower Group Jolanty Jastrzębskiej pandemia miała wpływ na pracowników i zmieniła ich hierarchię wartości.

"Wraz z wybuchem globalnego zagrożenia zdrowotnego, dbałość o dobrą kondycję psychiczną i fizyczną dla wielu osób stała się priorytetem. Szukając jednak rozwiązań na zapobieganie wypaleniu wśród pracowników, należy się pochylić przede wszystkim nad jego przyczynami" - wskazała.

Z raportu "Czego pragną pracownicy" wynika ponadto, że 47 proc. polskich pracowników jest w miejscu pracy pewnymi siebie, niemal połowa (45 proc.) czuje bezpieczeństwo, a 39 proc. ma motywację do pracy.

Dodano, że z drugiej strony 3 na 10 (27 proc.) respondentów jest znudzonych i brakuje im motywacji, 19 proc. czuje się niepewnie, a 18 proc. brakuje poczucia bezpieczeństwa.

Jak zaznaczono, 30 proc. pracowników odczuwa stres w pracy – to o 9 punktów procentowych mniej niż rok temu (39 proc. w marcu 2021), ale też więcej niż przed pandemią (24 proc. w marcu 2020).

Czytaj więcej:

Badanie: Długość urlopu ma znaczenie dla zdrowia i produktywności

Rządowa komisja: Potrzebne są zmiany w prawie pracy dotyczące menopauzy

Janusze czy anioły biznesu? Polacy oceniają swoich przełożonych

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.11.2024
    GBP 5.1645 złEUR 4.3090 złUSD 4.0974 złCHF 4.6408 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama