Włoscy naukowcy stworzyli skuteczną szczepionkę przeciw nowotworom

Odkrycia dokonał zespół naukowców badających mechanizmy immunoregulacji z Armenise-Harvard i z Włoskiego Instytutu Medycyny Genomowej (IIGM). Badania przeprowadzono w Fundacji Onkologii IRCCS w Candiolo pod Turynem we współpracy ze szwajcarsko-włoską firmą biotechnologiczną Nouscom.
Odkrycie zostało zaprezentowane w artykule opublikowanym w "Science Translational Medicine". Szczepionka wykorzystuje adenowirus jako konia trojańskiego, który pozwala wprowadzić do komórek gen mający uczyć układ odpornościowy pacjenta rozpoznawać komórki nowotworowe.
Testy przeprowadzone na myszach dały na tyle obiecujące rezultaty, że zdecydowano się podać szczepionkę ludziom. W badaniu wzięło udział dwunastu pacjentów z konkretnym podtypem raka jelita grubego w fazie przerzutowej. U wszystkich zaobserwowano zwiększoną odpowiedź immunologiczną organizmu. Mimo że, jak twierdzą badacze, mechanizm działania szczepionki nie jest jeszcze w pełni poznany, wyniki napawają optymizmem.
"Uważam, że w przekonujący sposób potwierdziliśmy skuteczność sposobu tworzenia tych szczepionek, a dane uzyskane w pierwszych badaniach klinicznych są bardzo obiecujące. To odkrycie daje nam możliwość tworzenia nowych szczepionek, które będą skuteczne przeciwko wielu innym rodzajom nowotworów" – skomentowała wyniki Luigia Pace, szefowa laboratorium Armenise-Harvard.
Czytaj więcej:
NHS wciąż bez postępów we wczesnej diagnozie raka
Anglia: Rekordowa liczba pacjentów skierowana na badania nowotworowe
Naukowcy: "Zakaz korzystania z solariów mógłby ograniczyć zachorowania na raka skóry"