Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski Sąd Najwyższy będzie miał w sprawach praw człowieka prymat nad ETPC

Brytyjski Sąd Najwyższy będzie miał w sprawach praw człowieka prymat nad ETPC
Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa jest ostatecznym organem sądowym rozstrzygającym kwestie związane z prawami człowieka - zapisano w projekcie ustawy o prawach. (Fot. Getty Images)
Brytyjski minister sprawiedliwości Dominic Raab złożył wczoraj w Izbie Gmin projekt ustawy o prawach, która m.in. jasno stwierdza, że brytyjski Sąd Najwyższy ma w kwestiach związanych z prawami człowieka prymat nad Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.
Reklama
Reklama

Projekt ustawy, która była zapowiadana już w zeszłym roku, został złożony osiem dni po tym, jak ETPC wydał w trybie pilnym nakaz uniemożliwiający deportację do Rwandy jednego z ubiegających się azyl nielegalnych imigrantów, co w konsekwencji uruchomiło kolejne odwołania i uniemożliwiło cały lot. Po tym zdarzeniu Raab sugerował, że jednym z możliwych rozwiązań jest wypowiedzenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Na ten krok brytyjski rząd się nie zdecydował, ale w projekcie ustawy wskazano wyraźnie, że Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa jest ostatecznym organem sądowym rozstrzygającym kwestie związane z prawami człowieka, a orzecznictwo ETPC nie zawsze musi być przestrzegane przez sądy brytyjskie.

Tym bardziej że środki tymczasowe wydane przez ETPC na podstawie art. 39 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, takie jak ten, który uniemożliwił lot do Rwandy, nie są wiążące dla sądów brytyjskich, a ministrowie mają prawo je ignorować.

Projekt ustawy ma również ułatwić deportowanie zagranicznych przestępców poprzez ograniczenie im możliwości powoływania się na prawo do życia rodzinnego. Zgodnie z przyszłymi przepisami to zagraniczny przestępca, aby uniknąć deportacji, będzie musiał udowodnić, że wyrządziłaby ona dziecku lub osobie pozostającej na jego utrzymaniu przytłaczającą, nieuniknioną krzywdę.

Obecnie powszechnie używanym przez prawników sposobem na uniknięcie deportowania ich klientów jest powoływanie się na to, że deportacja narusza ich prawo do życia rodzinnego w Wielkiej Brytanii, nawet jeśli zostali oni skazani za krzywdzenie własnych partnerów lub dzieci.

Projekt ustawy wzmocni również prawnie zasadę, że obowiązki wobec społeczeństwa są równie ważne jak prawa osobiste. Będzie to możliwe dzięki zapewnieniu, że przy przyznawaniu więźniowi odszkodowania sądy będą brały pod uwagę jego zachowanie, np. agresywne lub przestępcze.

"Ustawa o prawach wzmocni naszą brytyjską tradycję wolności, jednocześnie wprowadzając do systemu odpowiednią dawkę zdrowego rozsądku. Reformy te wzmocnią wolność słowa, pozwolą nam deportować więcej zagranicznych przestępców i lepiej chronić społeczeństwo przed niebezpiecznymi przestępcami. W prawie krajowym wyraźnie zaznaczymy, że zarządzenia tymczasowe z art. 39 nie wiążą brytyjskich sądów ani organów publicznych czy urzędników" - oświadczył Dominic Raab.

Czytaj więcej:

Europejski Trybunał Praw Człowieka interweniuje w UK i wstrzymuje pierwszą deportację do Rwandy

Priti Patel zapowiada kolejną próbę deportacji imigrantów do Rwandy

Wielka Brytania zgodziła się na ekstradycję Assange'a do USA

  Komentarze
  • 2+2
   23 czerwca, 13:27

   i dziwne info ze maloletni z Ukrainy moga przyjezdzac bez opiekunow… przypadek?

  • Ozi
   23 czerwca, 15:24

   Odwołanie się do Trybunału Praw Człowieka było nie uzasadnione. Ponieważ droga postępowania karnego kończy się na sądzie Najwyższym w UK zamiast wysyłać do Trybunału trzeba było złożyć apelacje od wyroku lub od decyzji deportacji. Z wyjątkami osoby już skazane w innych krajach, które uciekły przed wyrokiem nie podlegają orzeczeniu Sądu w UK tylko wydaniu przestemcy do innego kraju. Wszystko jest opisane wystarczy przeczytac w internecie.

  • Obserwator
   23 czerwca, 17:25

   To jest jeden z priorytetow dlaczego UK opuszcza prawa junji ejropejskiej, nie ze ja opuszcza, ale nie moze byc tak ze jakis sadzik w Brukseli czy tam szcza-rsburgu bedzie dyktowal najbogatszej kobiecie na Swiecie co moze a czego nie moze robic ona ani jej poddani.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.08.2022
  GBP 5.5889 złEUR 4.7053 złUSD 4.6024 złCHF 4.8153 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama