Niska pozycja Irlandii w rankingu bioróżnorodności UE

Uwzględniając całą UE, aż jedna czwarta (26 proc.) obszaru terytorium Wspólnoty to obszary objęte ochroną. Odpowiada to ok. 1,1 mln km2. W przypadku Zielonej Wyspy programem Natura 2000 objętych jest zaledwie 14 proc. terytorium.
Natura 2000 składa się w sumie z około 27 000 obszarów lądowych i morskich, które są chronione na mocy unijnej dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ptasiej, zwanych łącznie dyrektywami przyrodniczymi.
Po wyznaczeniu obszarów ochrony, na mocy dyrektywy siedliskowej państwa członkowskie są zmuszone do wdrożenia specjalnych środków ochronnych. Ich celem jest m.in. zapobiegnięcie pogorszeniu się sytuacji na obszarze i zapewnienie zwierzętom lepszych warunków bytowych.
Krajami, na terenie których największy procent powierzchni znajduje się pod ochroną, są Luksemburg (52 proc.), Bułgaria (41 proc.) i Słowenia (41 proc.).
Według Eurostatu, najmniej obszarów ochronnych mieści się z kolei w Finlandii (13 proc.), Szwecji (14 proc.) oraz właśnie w Irlandii (również 14 proc.).
Jak przypomina dziennik "Irish Examiner", obecnie w UE toczy się przeciwko Irlandii ok. 40 spraw sądowych związanych z niską jakością wody, niepowodzeniami w ochronie bioróżnorodności oraz błędami w wyznaczaniu obszarów do ochrony.
Spór z UE o ekologię powoduje, iż Zielona Wyspa płaci każdego roku szereg kar finansowych. Media oceniają, iż działa to również na niekorzyść wizerunkową kraju.
Czytaj więcej:
Irlandia: Po raz pierwszy od 1851 r. liczba ludności przekroczyła 5 mln
Dinozaur z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie ma na sobie świąteczny sweter