Menu

WHO: Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie

WHO: Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie
WHO alarmuje, iż polskie dzieci są najbardziej otyłe w Europie. (Fot. Getty Images)
Prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym, jest ponad cztery razy większe niż u jego rówieśników o właściwej masie ciała. WHO podaje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie – przekazał Narodowy Fundusz Zdrowia.
Reklama
Reklama

"Problem nadmiernej masy ciała dotyczy 10 proc. małych dzieci (1-3 lat), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia" – poinformowało NFZ.

Wśród konsekwencji otyłości u dzieci i młodzieży wymieniono w komunikacie: problemy z koncentracją i pamięcią, a tym z nauką; rozwój chorób przewlekłych niezakaźnych tj.: cukrzycę typu II, nowotwory, choroby układu kostno-stawowego, nadciśnienie tętnicze; zaburzenia emocjonalne; niską samoocenę i samokrytykę; izolację społeczną i depresję.

NFZ jednocześnie przypomniał, że prowadzona jest cykliczna akcja "Środa z profilaktyką". Jej celem jest promocja zdrowia i profilaktyka chorób.  

"W przygotowanym materiale filmowym nasze ekspertki dr inż. Katarzyna Rolf z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Marta Niewczas sześciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym i wykładowczyni Uniwersytetu Rzeszowskiego podpowiadają, co zrobić, by zminimalizować ryzyko otyłości wśród dzieci" – zaznaczyło NFZ.

Zaznaczono, że "w profilaktyce otyłości kluczowa jest aktywność fizyczna oraz żywienie". W związku z tym na portalu Diety NFZ dostępne są porady i gotowe jadłospisy dla całej rodziny.

Czytaj więcej:

NHS utworzy w Anglii 15 specjalnych klinik dla dzieci z problemem otyłości

Całkowity zakaz palenia w UK przyniósłby pełne skutki dopiero za 40 lat

Śmieciowe jedzenie: Rząd opóźnia wprowadzenie zakazu na tzw. multi-buy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.11.2024
    GBP 5.1751 złEUR 4.3085 złUSD 4.0907 złCHF 4.6238 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama