"Nazistowscy miliarderzy": Za bogactwem wielu niemieckich firm kryje się często ciemna historia
Książka dziennikarza holenderskiej gazety "Financeele Dagblad" została entuzjastycznie przyjęta na arenie międzynarodowej. Prawa do pozycji wydanej przez giganta wydawniczego HarperCollins, sprzedano już w 17 wersjach językowych.
Pozytywne recenzje "Nazistowskich miliarderów" ukazały się m.in. w amerykańskich dziennikach "The New York Times" i "Wall Street Journal", a także prasie brytyjskiej (dziennik "The Times") i niderlandzkiej (dziennik "De Volkskrant").
Some news: My first book, Nazi Billionaires, will be published on April 19 in the US by @HarperCollins. I spent the last 4+ years investigating German business dynasties, their Third Reich histories, and the reckoning with that dark past. Pre-order here: https://t.co/V28f0uBwn9
— David de Jong (@davidthejong) January 25, 2022
Autor opisuje historię pięciu niemieckich rodzin, które wzbogaciły się dzięki współpracy z nazistami - Quandt, Flick, Von Finck, Porsche-Piëch i Oetker. Przypomina on, że dorobiły się one fortun m.in. na produkcji broni na dużą skalę oraz kupowaniu żydowskich przedsiębiorstw po okazyjnych cenach.
W ocenie autora, podczas gdy kolejni przywódcy polityczni w Niemczech brali odpowiedzialność za wydarzenia prowadzące do i podczas II wojny światowej, wiele firm i rodzin, które dorobiły się wówczas fortun, nadal tego nie robi.
"Te rodzinne dynastie są warte wiele miliardów euro i są obecnie głównymi udziałowcami największych europejskich firm, takich jak BMW, Porsche, Volkswagen i Dr. Oetkera. Liczne fundacje, siedziby, a nawet nagrody medialne otrzymały imiona ówczesnych zbrodniarzy wojennych" – napisał w recenzji dziennik "De Volkskrant".
Czytaj więcej:
Edward VIII zachęcał nazistów do ataku na UK. Brytyjska stacja wyemitowała kontrowersyjny dokument
"Daily Telegraph": Wojna ukazała arogancję, niekompetencję i skorumpowanie elit Niemiec
"Chwile wstydu" w trakcie obchodów rocznicy zakończenia II wojny w Niemczech