Mieszkańcy Isle of Wight oddali hołd Polakom, którzy uratowali wyspę w 1942 roku

ORP Błyskawica (wraz z bliźniaczym ORP Grom) była najnowocześniejszym okrętem przedwojennej Marynarki Wojennej i najszybszym okrętem na świecie. Dzisiaj jest również najstarszym zachowanym niszczycielem na świecie i służy jako okręt-muzeum w Gdyni przy Skwerze Kościuszki.
Błyskawica w czasie wojny walczyła dzielnie na morzu Północnym i Śródziemnym, na Atlantyku, Kanale La Manche i w Zatoce Biskajskiej. W czasie wojny przepłynęła ponad 150 tysięcy mil morskich, a na koncie swoich licznych sukcesów ma m.in. uratowanie od zrównania z ziemią (pod siłą ataku powietrznego Niemców) dwa miasta na Isle of Wight – Cowes i East Cowes na północnym wybrzeżu wyspy.
Komandor Wojciech Francki kilka dni przed atakiem zobaczył na niebie zwiadowcze samoloty niemieckie i przewidział atak. Gdy w nocy z 4 na 5 maja 1942 roku, pozornie bezbronne miasto zostało zaatakowane przez 160 niemieckich bombowców, załoga była przygotowana do walki.

Dzięki wykorzystaniu dział dużego kalibru, zmuszono Luftwaffe do lotu wyżej, co wpłynęło na obniżenie celności jej bombardowań. Okręt roztaczał też zasłonę dymną, która uniemożliwiała atakującym orientację w terenie. Dzięki takim działaniom wiele bomb zapalających spadło na pobliskie bagna i tereny niezamieszkałe. Załoga Błyskawicy wystrzeliła prawie 2,5 tysiąca pocisków i zmusiła Niemców do odwrotu.
Z okazji 80. rocznicy obrony Isle of Wight przez polski niszczyciel ORP Błyskawica w Cowes, w minioną niedzielę odbyły się uroczyste obchody z udziałem 100-letniego pułkownika Ottona Hulackiego, jednego z ostatnich żyjących żołnierzy generała Władysława Andersa. Pan Otton przez lata aktywnie działał w Stowarzyszeniu Przyjaciół ORP Błyskawica, a teraz jest jego honorowym prezesem.
Miasto Cowes tonęło w morzu polskich flag, a język polski słyszało się tego dnia częściej niż zwykle. Na uroczystości przyjechał ambasador RP w Londynie profesor Piotr Wilczek, attaché militarny pułkownik Mieczysław Malec, konsulowie Mateusz Stąsiek i Radosław Gromski.

Ze strony brytyjskiej naturalnie największą grupę stanowili członkowie Association of Friends of ORP Błyskawica z honorowym prezesem Geoffem Banks, burmistrzowie miast Cowes, East Cowes, Southampton i Portsmouth, High Sherrifs z Isle of Wight i Southampton, poseł Bob Seely reprezentujący Isle of Wight w Parlamencie Brytyjskim i przedstawiciele organizacji kombatanckich.
Bardzo ważnym wydarzeniem była ceremonia otwarcia Konsulatu Honorowego RP w Cowes, dokonana przez ambasadora Piotra Wilczka. Konsulem został mianowany doktor Krzysztof Magier, znany lekarz na Wyspie, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół ORP Błyskawica i aktywny działacz polonijny.

Zostały złożone wieńce na placu imienia komandora Błyskawicy Wojciecha Franckiego pod pamiątkową tablicą, a na głównej promenadzie Cowes odbyła się uroczystość dla mieszkańców, która zgromadziła tłumy.
Obchody dla uczczenia ORP Błyskawicy na wyspie odbywają się co roku, ale co 5 lat mają wyjątkowo uroczysty charakter.