Jakich produktów żywnościowych nie można już wwozić z UK do UE po Brexicie?

Wśród wielu obowiązujących przepisów znajdują się m.in. te dotyczące wwozu żywności, zwłaszcza mięsa i produktów mlecznych. Aby nie być zaskoczonym na lotnisku, warto zapoznać się z wszystkimi informacjami na temat unijnych przepisów dotyczących przewozu żywności.
Jakich produktów spożywczych nie można wwozić do UE?
Podróżni z Wielkiej Brytanii nie mogą wwozić do UE mięsa ani produktów zawierających mięso, a także mleka i nabiału.
Osoby podróżujące z UK nie mogą także wwozić do UE żadnych świeżych owoców (z wyjątkiem bananów, kokosów, daktyli, ananasów i durianów), warzyw, roślin ani produktów roślinnych - chyba że przed wyjazdem opłacą koszty ich badania i uzyskają "certyfikat fitosanitarny".
Istnieją pewne wyjątki od tych zasad. Jak podaje rząd na swojej stronie internetowej, podróżni mogą zabrać ze sobą mleko w proszku dla niemowląt i żywność dla niemowląt, a także "specjalną żywność w przypadku osób stosujących dietę wynikającą z leczenia zdiagnozowanej choroby, zaburzenia lub stanu chorobowego", a także karmę dla zwierząt domowych niezbędną ze względów medycznych.

Produkty te nie mogą ważyć więcej niż 2 kilogramy, nie wymagają przechowywania w lodówce przed otwarciem, są oryginalnie zapakowane, a opakowanie nie może być naruszone - chyba że jest w trakcie bieżącego użycia.
Osoby z krajów spoza UE mogą wwozić na terytorium UE do 20 kilogramów produktów morskich, takich jak ryby i niektóre skorupiaki.
Podróżni mogą również wwieźć do 2 kilogramów produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak miód, żywe ostrygi, żywe małże i ślimaki.
Dlaczego nie można wwozić do UE mięsa i nabiału?
Komisja Europejska wyjaśnia zasady na swojej stronie internetowej: "Indywidualnie przewożone produkty zawierające mięso, mleko lub ich przetwory wwożone do UE stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia zwierząt w całej Unii".
W mięsie, mleku lub ich produktach mogą znajdować się niebezpieczne patogeny wywołujące choroby zwierząt, takie jak pryszczyca i klasyczny pomór świń.
Komisja Europejska wprowadziła te ograniczenia po epidemii pryszczycy w 2001 roku.
Czytaj więcej:
Nowe wzorce w handlu między Irlandią, Irlandią Północną i Wielką Brytanią na skutek Brexitu
Podróżujący z i do UK na dalekich trasach będą musieli płacić nowy podatek lotniczy
Życie Brytyjczyków w UE po Brexicie. "Wstyd i rozczarowanie"