Działania na rzecz ochrony praw obywateli EU w UK: Powstała specjalna strona internetowa

The Issues Log, czyli dziennik problemów, umożliwia użytkownikom przeglądanie szczegółów spraw rozpatrywanych przez Independent Monitoring Authority (IMA), a także podjętych działań. IMA zajmuje się kwestiami budzącymi niepokój wśród zamieszkałych na Wyspach obywateli UE i na podstawie zgłoszonych przez nich skarg monitoruje, w jaki sposób organy publiczne w Wielkiej Brytanii chronią ich prawa.
Nowy pulpit nawigacyjny jest regularnie aktualizowany i ma na celu nie tylko zapewnienie przejrzystości działań organizacji, ale także zwiększenie świadomości obywateli UE/EOG EFTA mieszkających w Wielkiej Brytanii i Gibraltarze na temat ich praw.
Większość prac podejmowanych obecnie przez IMA dotyczy programu EU Settlement Scheme, czyli systemu osiedleńczego dla imigrantów z Unii Europejskiego. Należą do nich przede wszystkim problemy z wykorzystaniem specjalnego kodu w celu udowodnienia, że dana osoba legalnie przebywa w UK i posiada prawo do podjęcia pracy, zagwarantowane jej przez settled lub pre-settled status.
Aby np. potencjalny pracodawca mógł to sprawdzić, należy mu przekazać tzw. share code, dostępny na naszym koncie imigracyjnym. Potwierdzenie swojego statusu imigracyjnego jest możliwe tylko online - i to stwarza szereg utrudnień, którymi zajmuje się IMA.
"EU Settlement Scheme jest obecnie obszarem zainteresowania IMA. W dalszym ciągu badamy niektóre problemy związane z programem, aby ocenić, jaki wpływ mają one na zdolność osób fizycznych do korzystania ze swoich praw. Dziennik problemów będzie przydatnym źródłem informacji dla tych, którzy szukają aktualnych informacji o tym, jak wypełniamy nasz obowiązek przestrzegania praw obywateli" - tłumaczy dr Kathryn Chamberlain, dyrektor naczelna IMA.
Obywatele UE/EOG EFTA mogą zgłaszać naruszenie swoich praw obywatelskich za pośrednictwem portalu IMA.
Czytaj więcej:
Obywatele UE muszą pamiętać o odpowiednim dokumencie podczas przekraczania granicy z UK
Czy obywatele UE w UK znają swoje prawa?
Obywatele UE w Szkocji chcą fizycznego dowodu swojego statusu imigracyjnego