BBC: Rolnik z Walii wytwarza alkohol z owczego mleka

Bryn Perry z Haverfordwest w hr. Pembrokeshire został wielokrotnie nagrodzony za swój nietypowy produkt, który reklamuje jako "wysokoprocentowy trunek z kremowym finiszem". Wskazuje jednak, iż jego alkohol jest tradycyjną wódką, a nie koktajlem mlecznym, co może sugerować nazwa.
"Mówisz ludziom, że robisz wódkę z owczej serwatki, a oni od razu zakładają, że będzie to mleczny napój na bazie mleka" – twierdzi.
"To produkt podobny do zwykłej wódki, ale jest delikatniejszy w smaku. To coś, czym można się delektować w towarzystwie dobrego sera i winogron" - tłumaczy.
Jak informuje BBC, rolnik tworzy wódkę w sposób podobny do wytwarzania stoutu mlecznego. "Cukry zawarte w serwatce są poddawane fermentacji w celu wytworzenia pewnego rodzaju piwa, które następnie destylowane jest w celu wytworzenia gotowej wódki" - wyjaśnia.
"Dokładny proces jest ściśle strzeżoną tajemnicą – po całym wysiłku, jaki w to włożyliśmy, nie mamy zamiaru mówić wszystkim, jak to się robi" – podkreśla twórca.
𤣠Has anyone else spotted this story on @BBCWales? https://t.co/UOLeWqr6J4@eweniquespirits produce Ewe Whey Vodkaðhttps://t.co/3xhDIUny9m and is the brainchild of young farmer and cheese producer, Bryn Perry, from Haverfordwest in Pembrokeshireð#distillation #sheepfarming
— Hafannedd (@Hafannedd) March 14, 2022
Przyznał, że pomysł przyszedł mu do głowy po bólu, który czuł podczas wylewania setek litrów serwatki do kanalizacji.
"Z punktu widzenia ochrony środowiska, finansów i moralności nie ma obecnie uzasadnienia dla marnowania jakichkolwiek produktów ubocznych rolnictwa" – podkreślił Bryn Perry.
Jednocześnie kreatywny Walijczyk z pokorą przyznał, że pomysł zaczerpnął "od kogoś z Nowej Zelandii, kto zrobił to po raz pierwszy".
"Kiedy zacząłem się tym zajmować, nikt w Europie nie robił tego produktu" - zapewnił.
Obecnie wódkę Ewe Whey można kupić wyłącznie bezpośrednio na farmie bądź na okolicznych targowiskach. Bryn Perry ma jednak nadzieję, iż wkrótce uda mu się uruchomić sprzedaż online.
Czytaj więcej:
"Wódka spod Czarnobyla" miała być wysłana do UK
Naukowcy z UK: Zmiany klimatu mogą zmienić smak whisky