Londyn: Ludzka kość sprzed 5 tys. lat znaleziona w Tamizie

Tamiza wciąż potrafi zaskakiwać, wyrzucając na brzeg pozostałości rzymskich naczyń lub kości neolitycznych przodków. Simon Hunt natrafił na kość wystającą z kamienistego dna przy brzegu rzeki. Po jej wydobyciu i zabezpieczeniu zgłosił odkrycie na policję.
Policja wysłała znalezisko do badań laboratoryjnych. Wyniki były gotowe dopiero po kilku miesiącach.
Badanie metodą radiowęglową wykazało, że kość ma ponad 5 tysięcy lat. Oszacowano, że musi pochodzić od kogoś, kto żył pod koniec neolitu – czyli schyłku epoki kamiennej. Według ekspertów, można ją datować na okres między 3516 a 3365 r. p.n.e.
Jeden z archeologów oszacował wzrost osoby, do której należała kość na około 170 cm, ale nie udało się ustalić, czy był to mężczyzna, czy kobieta. Wiek kości oznacza, że jest ona starsza zarówno od słynnego Stonehenge w Wielkiej Brytanii, jak i od egipskich piramid w Gizie.
The 5,000-year-old human bone found in the River Thames https://t.co/P15q8f43TB
— BBC News (UK) (@BBCNews) February 13, 2022
Muzeum Londynu – do którego być może ostatecznie trafi kość - posiada również fragment neolitycznej czaszki, która datowana jest na okres między 3645 a 3600 r. p.n.e. Jak twierdzi muzeum, czaszka ta jest jednym z najstarszych eksponatów wydobytych z Tamizy. Simon Hunt ma nadzieję, że pewnego dnia i ta kość spocznie obok czaszki.
Na przestrzeni lat Tamiza okazała się być istną skarbnicą historycznych artefaktów. "Mudlarkers" - czyli osoby, które poszukują wartościowych przedmiotów leżących na brzegach rzeki - znaleźli wiele przedmiotów znajdujących się obecnie w kolekcji Muzeum Londynu. Aby móc legalnie uprawiać to hobby, należy zdobyć pozwolenie od władz Portu Londyńskiego.
W poszukiwaniach pomaga fakt, że poziom wody w Tamizie zmienia się dwa razy w ciągu doby w zależności od przypływów i odpływów morza.
Czytaj więcej:
Pozostałości rzymskiego miasta odkryto w rejonie Northamptonshire przy budowie trasy HS2
Anglia: Szczątki mamuta i innych zwierząt z epoki lodowcowej znaleziono na budowie w Devon